Norweski Komitet Noblowski ogłosił werdykt w piątek po godzinie 11. Nominacji do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla było w tym roku 329, z czego 234 dotyczyło osób, a 95 - organizacji i instytucji. To trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii, a wśród nich - poza samymi nagrodzonymi - wymieniano m. in. szwedzką aktywistkę na rzecz klimatu Gretę Thunberg, rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, białoruską opozycjonistkę Swiatłanę Cichanouską, oraz instytucje takie jak Reporterzy bez Granic (RSF), Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa w Birmie (CDM) czy Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (PCHR).
Maria Angelita Ressa to filipińsko-amerykańska dziennikarka i publicystka. Jest współzałożycielką oraz dyrektorem generalnym portalu Rappler - filipińskiej witryny informacyjnej, obecnie jednej z największych w tym kraju, zatrudniającej ponad 100 dziennikarzy. Ressa jest laureatką wielu prestiżowych nagród za zasługi w walce o wolne i niezależne dziennikarstwo. W 2018 roku magazyn "Time" uhonorował tytułem "Człowieka Roku 2018" grupę dziennikarzy i publicystów z całego świata, którzy za swoje publikacje byli oskarżani o przestępstwa, skazywani na więzienie, prześladowani i mordowani. Jedną z nagrodzonych tytułem była właśnie Maria Ressa.
Drugi z laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, Dmitrij Muratow, to rosyjski publicysta i redaktor naczelny rosyjskiego czasopisma "Nowaja Gazieta", uznaną przez amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy za "jedyną prawdziwie krytyczną gazetę o ogólokrajowym zasięgu w Rosji". Dziennik znany jest z publikacji nagłaśniających korupcję w rosyjskim establishmencie oraz łamanie praw człowieka w kraju. W 2007 roku Muratow został nagrodzony przez tę instytucję Międzynarodową Nagrodą Wolności Słowa.
Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje się od 1901 roku. Wyróżnieniem honoruje się działaczy, polityków i instytucje o szczególnych, wybitnych zasługach na rzecz pokoju, demokratycznych wartości i praw człowieka.