Millenialsi choć zadłużeni, myślą o przyszłości

Klara Mirecka
123 rf
1,4 mld zł, o tyle wzrosło zadłużenie Polaków w wieku 18-34 lat. Młodzi ludzie bez zastanowienia zaciągają kredyty na własne przyjemności. Jednak statystyki nie są takie złe, gdyż coraz więcej osób będących między 25 a 29 rokiem życia już zaczyna odkładać pieniądze również na emeryturę.

W ciągu roku (od marca 2016 do marca 2017) dług społeczności w przedziale wiekowym 18-34 wzrósł o 1,4mld zł. Badania Głównego Urzędu Statystycznego wykazały, że już pół miliona młodych osób ma przeterminowane długi pozakredytowe na łączną kwotę 4,6 mld zł. Niestety, millenialsi często nie zdają sobie sprawy jakie są konsekwencje wzięcia kredytu. Większość z nich nie czyta umów, jedynie 25% konsultuje swoje decyzje z ekspertami, a tylko co trzeci oblicza wcześniej swoją zdolność kredytową.

Millenialsi, czy inaczej pokolenie millenium to osoby, które są już pełnoletnie, ale nie ukończyły jeszcze 30 lat. Jest to wiek, w którym ludzie chcą czerpać z życia jak najwięcej, więc są bardzo podatni na uroki konsumpcjonizmu. Pragnąc spełniać swoje zachcianki, nie myślą o wydatkach i postanawiają zadłużyć się w bankach. W tym przedziale wiekowym wg naszych danych przeciętne zadłużenie wynosi 3 990 zł, a rekordowy dłużnik ma ponad 2,6 mln zł przeterminowanych zobowiązań – mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Czytaj też: Millenialsi wierzą w swoje umiejętności, ale czują się zagubieni na rynku pracy

Powodem słabej orientacji finansowej wśród młodych może być brak odpowiedniej edukacji na ten temat w szkołach. Według badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów większość 15-latków radzi sobie z tym zagadnieniem całkiem dobrze. Jednak w ciągu ostatnich lat o 10% wzrosła liczba uczniów, którzy mają problem z zadaniami dotyczącymi pieniędzy, transakcji finansowych, oszacowaniem ryzyka i zarządzania finansami.

Na odpowiedzialność finansową według raportu „Dojrzałość finansowa Polaków 2017” składa się to, czy wydatki są planowane (65%respondentów) i czy nie przekraczają pensji konsumenta (55% odpowiadających). Pod wpływem impulsu niepotrzebne zakupy robi aż 2/3 pytanych. 80% Polaków uważa się za dojrzałych finansowo, ale aż 20% z nich nie myśli o przyszłości. Jednak warto zauważyć, że 1/3 badanych w wieku 25-29 już oszczędza na emeryturę.

- Cieszy fakt, że młodzi Polacy starają się być coraz bardziej zaradni i odkładają na przyszłość. Jeśli taki trend będzie się utrzymywał, zadłużonych Polaków będzie coraz mniej i łatwiej im będzie poradzić sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami.– tłumaczy Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Choć według powszechnej opinii millenialsi nie radzą sobie z finansami, to wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal OLX wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Mimo tego, że połowa 25-latków wciąż mieszka z rodzicami, to żyją oni na własny rachunek i dokładają się do domowych wydatków. Pozytywnym aspektem jest też fakt, że 50% osób, które szukają swojej pierwszej pracy są studentami.

Zobacz też: Prestiż pracodawcy ważniejszy niż wynagrodzenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet