Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej osób będzie dostawać groszowe świadczenia na starość.
W kraju prawie 170 tys. osób dostaje emerytury niższe niż najniższa gwarantowana. I - jak mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS - liczba ta szybko się zwiększa. 1,5 proc. z tego to świadczenia o wysokości 100 zł lub mniej.
Bydgoski oddział ZUS emerytury niższe od minimalnego świadczenia w lutym wypłacał 6378 osobom, a oddział toruński - 3736.
Niskie emerytury w 80-90 procentach dotyczą kobiet. To im trudno jest udowodnić staż, gwarantujący wpłatę minimalnego świadczenia.
Już dziś widać, że wiele kobiet będzie miało z tym problem również w przyszłości.
Niedawno GUS opublikował dane za III kwartał 2017 r., dotyczące aktywności zawodowej kobiet. Informacje są niepokojące. Aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do 74,2 proc. To znaczy, że pracują 3 na 4 kobiety w tym wieku. Takiej sytuacji nie było od 15 lat.
A jakie są tego skutki teraz i w przyszłości?
Artur Janas, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu uważa, że przyczyn zjawiska może być wiele. Ale rodzi ono też problemy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Po pierwsze, skutkiem zmian demograficznych, które zachodzą i będą zachodzić w Polsce, jest mniejsza podaż siły roboczej w perspektywie kilkudziesięciu lat, czyli mniej ludzi w wieku produkcyjnym. - Spadek aktywności zawodowej należy uznać za zjawisko bardzo niekorzystne, ponieważ przyczyni się to do jeszcze większego deficytu własnych zasobów siły roboczej w Polsce - podkreśla dyrektor WUP.
Katarzyna Lorenc, ekspert BCC do rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy, zauważa, że osobom, które po-za rynkiem pracy są dłużej niż dwa lata, trudniej później nań wrócić. - Trudniej takie osoby aktywizować, mają mniejsze doświadczenie i - w konsekwencji - niższe zarobki. A ponieważ dotyczy to w większości kobiet, umacnia się stereotyp, że kobiety zarabiają mniej - mówi ekspertka. Poza tym dla pracodawców zwiększa się ryzyko zatrudniania kobiet, co rykoszetem odbija się na wszystkich paniach.
Do tego nawiązuje też dyr. Janas: - Następstwem spadku aktywności zawodowej może być pogłębienie relatywnie trudniejszej sytuacji materialnej kobiet, tak na skutek spadku dochodów z zatrudnienia, jak i wysokości przyszłych emerytur.
Spadek aktywności zawodowej młodych kobiet następuje mimo rosnących wynagrodzeń. Nie ma myślenia: warto iść do pracy, podnieść poziom życia rodziny.
- Ministerstwo pracy mówi, że świadczenie 500 plus miało być wsparciem rodziny, a ono staje się substytutem wynagrodzenia - zauważa Katarzyna Lorenc. - Nie myśli się: pracujemy, jak do tej pory i dodatkowo mamy 500-1000 zł czy więcej. Zamiast tego przelicza się, czy 500 plus i inne świadczenia zastąpią płacę. To jest największe nieporozumieniem. Ludzie nie chcą poprawić swojego stanu materialnego, tylko utrzymać aktualny. Nie rozumiem tego i nie umiem wytłumaczyć.
W ciągu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się aż o 209,5 tys. osób/AIP