Świat mody w latach 80. żył przede wszystkim sukcesem wielkich projektantów, takich jak Giorgio Armani. Włoski kreator odpowiadał za kultowe kostiumy Richarda Gere'a w filmie „Amerykański żigolak”. To Armaniemu zawdzięczamy modę na tzw. power dressing, który odwrócił męskie i kobiece role – mężczyznom przypisał dopasowane garnitury ze szlachetnych materiałów, a kobietom sukcesu – luźne, kolorowe, oversize'owe konstrukcje z podniesionymi ramionami. Kolejnym istotnym źródłem inspiracji był film „Flashdance”, który upowszechnił czarne body i getry za łydki.
Warto przeczytać
Ikony lat 80-tych
Kogo warto wymienić spośród ikon, od których zależała ówczesna moda? Lata 80. były pełne kontrastów: z jednej strony inspirowano się wytwornym stylem księżnej Diany, z drugiej – odważnymi, półnagimi kreacjami Cher. Mężczyźni masowo inwestowali w okulary aviatory, idąc w ślady Toma Cruise'a po seansie filmu „Top Gun”. Inspirowali się też stylizacjami Michaela Jacksona czy Patricka Swayze w „Dirty Dancing”, przez co sięgali po mocno obcisłe koszulki i spodnie.
Moda lata 80-te
Do największych trendów modowych lat 80. zaliczamy sprane, firmowe dżinsy z podwyższonym stanem (zwłaszcza klasyczne modele marki Levi's), koszulki z demonstracyjnymi lub zabawnymi napisami, nerki, wyrazistą, plastikową biżuterię, kolorowe frotki i wielkie okulary. To także czas spodni w kant, bufiastych bluzek z żabotami i falbanami oraz obszernych marynarek z poduszkami na ramionach. Z drugiej strony był to okres triumfu luźnego, sportowego looku – welurowe dresy lat 80. to prawdziwy hit, podobnie jak białe adidasy, getry na łydki czy gumowe sandały. W oczy rzucały się zwierzęce motywy; poszczególne fasony spodni, sukienek i spódnic miały wyraźnie zaznaczoną talię, uwypuklaną dodatkowo przez paski z dużymi klamrami.
Z czym jeszcze kojarzy się ówczesna moda? Lata 80. to wszechobecne skóry i futra, ale też ramoneski, koronkowe gorsety, krzyżyki i inne manifestacje glam rocka. Z jednej strony – ortalion, bermudy i plastikowe klipsy, z drugiej – lakierowane szpilki, długie rękawiczki bez palców i brokatowe opaski do włosów. Ot, pomieszanie z poplątaniem!
Warto przeczytać
Makijaż i fryzury lata 80. – jak się czesano i malowano?
Jakie noszono fryzury i makijaże w latach 80.? Jeśli chodzi o włosy, miejsce schludnych, starannie ułożonych fryzur zajęły wtedy awangardowe, rozczochrane uczesania. Skręt czy długość włosów nie miały większego znaczenia; liczyła się objętość i to, żeby było ich jak najwięcej. Stąd popularność takich rozwiązań, jak tapirowanie, karbowanie, trwała, papiloty czy sztuczne doczepki – celem było uzyskanie niekontrolowanej burzy rozczochranych loków. Co ciekawe, takie cechy urody jak karnacja czy naturalna oprawa oczu wcale nie musiały pasować do fryzury. Lata 80. wprowadziły modę na kontrast również w tej dziedzinie – Madonna czy Brigitte Nielsen paradowały w tlenionym blondzie mimo ciemnej oprawy oczu. Ten trend utrzymał się zresztą do dziś!
Z drugiej strony ogromną inspiracją był wówczas David Bowie. Kobiety chętnie stawiały na „męskie” cięcie – krótsze na czubku głowy, odcięte jak od linijki, a z tyłu – dłuższe, sięgające do karku. Modne były też asymetryczne, krótkie fryzury. Lata 80. kojarzą się jeszcze z natapirowanymi lub karbowanymi, napuszonymi grzywkami oraz z wysokim, końskim ogonem przewiązanym neonową frotką.
A jak prezentował się makijaż lat 80.? Ten okres to moda na wszechobecną przesadę, sceniczny make-up i krzykliwe, często kontrastowo połączone kolory. Liczyła się wyrazistość i odwaga. Wystarczy spojrzeć na ówczesne stylizacje Madonny, Grace Jones czy Cindi Lauper, żeby przekonać się, jak daleko sięgały wizerunkowe eksperymenty. Usta w intensywnych odcieniach czerwieni, różu czy pomarańczu zestawiano chętnie z równie intensywnym makijażem oczu w szerokiej palecie barw.
Nic dziwnego, że makijaż lat 80. - tak jak moda – kojarzy się często z kiczem, przesadą i za dużą ilością kolorów, błyskotek i dodatków. Taki stylistyczny bałagan, ciążący nierzadko ku przesadzie, był wówczas manifestem odwagi i kreatywności w kreowaniu własnego wizerunku. Oprócz kolorowych pomadek i cieni do powiek królowały także mocno zaznaczone kości policzkowe, blada, obficie potraktowana pudrem cera i szczodrze podkreślone brwi i rzęsy (oprócz tuszu używano sporych ilości eyelinera i kruczoczarnej kredki).
Jakie trendy z lat 80. wracają do łask?
Moda lat 80. wraca dziś do łask. Na całym świecie nosi się sportowe, welurowe dresy, jaskrawe legginsy i obcisłe body. W trendach są także luźne, oversize'owe bluzy, które opadają na jedno ramię, sprane dżinsy z wysokim stanem, T-shirty z widocznymi napisami, czy sportowe, przeskalowane buty.
Również fryzury lat 80. nie przepadły bez echa. Współcześnie także cenimy sobie objętość i chętnie sięgamy po doczepiane włosy lub karbownice. Co do makijażu – wystarczy przejrzeć topowe konta makijażowe na Instagramie, żeby zobaczyć, że trendy z lat 80. wciąż są żywe. Jaskrawe, kolorowe cienie do powiek w połączeniu z wyrazistymi ustami, a do tego teatralne rzęsy – takie zestawienia mają się świetnie! Większą wagę przywiązuje się za to do blendowania, a na policzkach ląduje o wiele mniej różu.
Jeśli lubisz modowo-urodowe eksperymenty, przedostatnia dekada XX wieku może dostarczyć ci wielu ciekawych inspiracji. Warto z nich korzystać – i to nie tylko wtedy, kiedy szykuje się impreza w stylu lat 80. - ale też na co dzień!
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA