Morskie Opowieści. Fotografie wykonane przez Wielkopolankę na okładce najnowszego numeru "National Geographic". Zobacz zdjęcia!

Mariusz Kurzajczyk
Tematem najnowszego, styczniowego numeru miesięcznika "National Geographic" jest stworzony przez podróżnika Mateusza Waligórę projekt Morskie Opowieści. Ilustrujące go zdjęcia, także to na okładce, są dziełem kaliszanki Aleksandry Wierzbowskiej, fotografki, dokumentalistki i podróżniczki.
Tematem najnowszego, styczniowego numeru miesięcznika "National Geographic" jest stworzony przez podróżnika Mateusza Waligórę projekt Morskie Opowieści. Ilustrujące go zdjęcia, także to na okładce, są dziełem kaliszanki Aleksandry Wierzbowskiej, fotografki, dokumentalistki i podróżniczki. Aleksandra Wierzbowska
Tematem najnowszego, styczniowego numeru miesięcznika "National Geographic" jest stworzony przez podróżnika Mateusza Waligórę projekt Morskie Opowieści. Ilustrujące go zdjęcia, także to na okładce, są dziełem kaliszanki Aleksandry Wierzbowskiej, fotografki, dokumentalistki i podróżniczki.

Zdjęcie wykonane przez kaliszankę Aleksandrę Wierzbowską na okładce "National Geographic"

Projekt Morskie Opowieści zakładał przejście całego wybrzeża Polski, od Świnoujścia po Piaski. To w sumie 580 km marszu w 32 dni - od 6 września do 7 października.

- Moim zadaniem była dokumentacja filmowo-fotograficzna. Dominik Szczepański odpowiadał za teksty, w tym także za ten, który pojawił się w "National Geographic". W drodze odbywaliśmy wiele spotkań z rybakami, biologami, muzykami szantowymi i innymi ludźmi morza, starając się zrozumieć Bałtyk, ze szczególnym naciskiem na problemy ekologiczne. Celem było zwiększenie świadomości

- wyjaśnia Aleksandra Wierzbowska.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia autorstwa Aleksandry Wierzbowskiej:

Teksty oraz zdjęcia pojawiały się na bieżąco, zarówno na kanałach społecznościowych autorów, jak i na różnych portalach, w tym National Geographic. Co tydzień realizowany był także jeden odcinek dla Dzień Dobry TVN, który był relacją z minionych dni.

Jak widać, materiał został doceniony na tyle, że "National Geographic" zdecydowało się uczynić go tematem styczniowego numeru, a jedno ze zdjęć wykonanych przez Aleksandrę Wierzbowską trafiło na okładkę.

Aleksandra Wierzbowska jest absolwentką III LO im. Mikołaja Kopernika, fotografką, dokumentalistką i podróżniczką (choć nie przepada za tym określeniem), głównie skupioną na świecie outdoorowym oraz reportażu społecznym.

- Od ponad 6 lat niemalże bezustannie przebywam w drodze, realizując projekty wyprawowe oraz komercyjne od zimowej długodystansowej jazdy rowerem przez Bałkany, przez długodystansowe wędrówki po Islandii, Laponii i Himalajach Nepalu, wspinaczkę wysokogórską, otwieranie nowych rejonów wspinaczkowych na dziewiczych ścianach i tworzenie nowego środowiska wspinaczkowego w ramach międzynarodowej wyprawy "Project Armenia"

- opowiada kaliszanka.

Zobaczcie, jak wyglądał Poznań 15 lat temu. Na zdjęciach zobaczycie między innymi oddzielne dworce PKS i PKP, Kaponierę sprzed wielkiego remontu, budowę Andersii i nowego skrzydła Starego Browaru, a także stadion przy ul. Bułgarskiej, który jeszcze nawet nie marzył o tym, że zostanie areną Euro. Kolejne zdjęcie-->

Poznań 16 lat temu. Jakie było miasto i jego mieszkańcy w 20...

Pani Aleksandra współpracowała m.in. z Sennheiser, Aztorin, Królewskim Towarzystwem Geograficznym, Discovery Channel Polska, TTV (program Polski Świat, część Islandzka), Petzl, Scarpa, Merrell, Cokin, The North Face, Łukasz Supergan i wieloma innymi, dostarczając materiały reklamowe i dokumentalne.

Jej zdjęcia i niekiedy teksty były publikowane m.in. w Squamish Climbing Magazine, The Reykjavik Grapevine, na portalu Wspinanie.pl czy w Taterniku. Jedna z fotografii została wybrana na baner panelu Microlectures organizowanego przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne, w ramach którego prezentowany był nowy rejon wspinaczkowy stworzony w ramach Project Armenia.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia autorstwa Aleksandry Wierzbowskiej:

Według danych z poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego w stolicy Wielkopolski w 2021 roku sporządzono 13 592 akty urodzenia. Co ciekawe, najrzadziej nadawanymi imionami w tym roku są: Leokadia, Angelika, Beata, Justyna, Kamila, Apolonia oraz Mirosław, Andrzej, Mariusz, Cyprian, Zbigniew i Bogumił. A jakie były nadawane najczęściej? Sprawdź, naszą galerię! --->

Najpopularniejsze imiona nadawane w Poznaniu w 2021 roku

Slash, gitarzysta Guns N' Roses zamówił obraz u Szymona Chwalisza, który zawisnął w domu muzyka w Los Angeles.

Szymon Chwalisz: Moja mama nie sądziła, że utrzymam się z ma...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet