Mroźny Księżyc
Listopadowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Mroźny Księżyc – panującym w tym miesiącu warunkom atmosferycznym. Bardziej intrygująca jest druga nazwa: Pełnia Bobrów.
Księżyc a hormony
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą.
Wpływ pełni Księżyca na sen. Bezsenność nie tylko w Seattle
Amerykańscy naukowcy zbadali wpływ Księżyca na problemy ze snem. Sprawdzili jak wyglądał nocny odpoczynek u rdzennych plemion zamieszkujących Argentynę oraz u studentów mieszkających w Seattle.
Obydwa badania wykazały podobny wpływ Księżyca na problemy ze snem bez względu na miejsce zamieszkania. Podczas pełni badani zazwyczaj kładli się do łóżek później, a budzili się wcześniej. Zmiany w trybie snu zaobserwowano też od 3 do 5 dni przed pełnią.
Wahania nastroju w czasie pełni Księżyca?
Bezsensowna kłótnia z szefem? Nieracjonalne, agresywne zachowanie? Odczuwanie dziwnego niepokoju, stresu i pobudzenia? Wielu ludzi jest przekonanych, że podczas pełni łatwiej jest się narazić na takie zagrożenia.
Jedynym wytłumaczeniem tego, że podczas pełni niektórzy mogą czuć się nieco inaczej niż zwykle, są hormony. Wahania ich poziomu, które mogą (ale wcale nie muszą) mieć związek z pełnią, czasami mogą spowodować, że będziemy bardziej skłonni do takich nietypowych reakcji.