Jakie ważne informacje możemy uzyskać, czytając etykiety na butelkach z wodą? Przede wszystkim dowiemy się, z jakiego źródła pochodzi. Choć nazwa często sugeruje miejsce pochodzenia, nie zawsze jest ona zgodna z tym, co dostarcza nam producent. Oprócz źródła, kluczowy jest też skład. Do wyboru mamy zazwyczaj wody nisko, średnio i mocno zmineralizowane. Warto to sprawdzać, jeśli zależy nam na zdrowej diecie.
Jak dobrać wodę?
Jeśli jesteśmy zdrowi, to możemy kupować wody źródlane. Nie zawierają one składników, których picie w nadmiernych ilościach mogłoby nam zaszkodzić. Wręcz przeciwnie, ich zawartość jest odpowiednia do zapotrzebowania organizmu w codziennej diecie. Wody źródlane są wodami nisko-zmineralizowanymi o zawartości składników mineralnych ok. 200-500 mg/dm3, co oznacza że mogą być stosowane zawsze.
Jeżeli jesteśmy na specjalnej diecie, wykluczyliśmy całkowicie nabiał, bądź mamy problemy z osteoporozą, sięgajmy po wody zawierające więcej wapnia. Pierwiastek ten przyczynia się do właściwego przekazywania impulsów nerwowych, dlatego jego zalecane dzienne spożycie wynosi 1-1,5 g. Pamiętajmy jednak, że gdy cierpimy na nadciśnienie, takiej wody należy unikać.
Jaka woda dla dzieci?
Przede wszystkim, nauczmy dzieci pić wodę! Jeśli już wyrobimy w nich ten nawyk, najbezpieczniej jest podawać im wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną, niskosodową bądź niskosiarczanową (poniżej 20 mg/l). Wody te nie wpływają negatywnie na nerki oraz nie podrażniają żołądka. Dzieciom powyżej 3 roku życia zaleca się picie wody średniozmineralizowanej, ponieważ mają one bardziej rozwinięty układ moczowy niż maluchy, oraz większe zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy.
Czy woda się psuje?
W momencie zakupu każdego produktu musimy spojrzeć na datę jego ważności. Woda, tak samo jak jedzenie z puszki, makaron czy czekolada takową datę do spożycia posiada. Oczywiście najlepiej wybrać taką, której termin ważności jest jak najodleglejszy. Jeśli otworzymy już butelkę, wodę należy wypić w ciągu 12 godzin. Najlepiej przechowujmy ją w chłodnym miejscu.
Zobacz także:
- Dlaczego warto pić kranówkę?
- Owoce i warzywa, które nawadniają nasz organizm
- Są kalorie dobre i kalorie złe
- 70 kostek cukru w butelce napoju, który pijesz. Tak smakuje groźny nałóg
Co i ile pić, aby zaspokoić pragnienie w trakcie upałów?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Rodzina z NND śmieje się w twarz pracującym Polakom?! "Szlachta baluje, PLEBS HARUJE"
- Iwona Pavlović odcina się od problemów pasierba?! Skazali go za śmiertelne pobicie
- Nieoczywista stylizacja Grażyny Torbickiej na ściance. Z tej strony jej nie znacie
- Widzowie "Nasz nowy dom" są WŚCIEKLI! Piszą o "cwaniactwie" i "PATOLOGII"!