Najczęściej nadawane imiona w Polsce to od kilku lat dla dziewczynek Julia, Zuzanna, Maja, dla chłopców - Antoni, Jakub, Jan. Coraz popularniejsze są też imiona Hanna, Emilia i Alicja, Szymon, Kacper i Franciszek. Za to obserwuje się odwrót od takich imion jak Jessika, Denis, Vanessa, Brajan.
Jednak wciąż są rodzice, którym zależy, żeby ich dziecko miało oryginalne imię, nie tak popularne jak Julia czy Antoni albo dzieci pochodzą ze związków, w których jeden z rodziców jest obcokrajowcem. Jednym z atrybutów władzy rodzicielskiej jest nadanie dziecku imienia.
SPRAWDŹ NAJBARDZIEJ ORYGINALNE IMIONA NADANE DZIECIOM W 2017 R. W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
W Polsce nie ma żadnego urzędowego spisu imion, wykazu imion, które można nadać dziecku, jednak to nie znaczy, że dziecko można nazwać jak się chce, choć ograniczeń nie ma tak wiele. Nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, obraźliwego i nie pozwalającego odróżnić płci. Nie można nadać dziecku imienia zaczerpniętego ze zjawisk przyrody, medycyny, farmacji czy takich jak Lucyfer. Imię nie może też być nieprzyzwoite w formie zdrobniałej.
RANKING 30 NAJBARDZIEJ ORYGINALNYCH IMION 2017
Co ciekawe, imiona też ewoluują. Kiedyś Kuba był zdrobnieniem od Jakub, a dziś jest imieniem osobnym. Funkcjonują też już takie imiona jak Ziuk (od Józek), Dzidzia czy Lala.
Można wybrać imię (imiona) obce (na przykład Mercedes, Andrea) niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka. Może być to imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić przyjęcia wybranych przez rodzica imion dla dziecka. Może się tak stać, gdy uzna, że nie spełniają wymagań. W takim przypadku kierownik USC z urzędu wybierze imię dziecka. To pozwala kierownikowi USC zarejestrować urodzenie od razu. Kierownik USC dokonuje odmowy wyboru w formie decyzji administracyjnej. Podlega ona natychmiastowemu wykonaniu. Jednak jeśli kierownik USC wyda taką decyzję, rodzice mają 14 dni, aby się od niej odwołać do wojewody, któremu podlega USC. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję.
Co ciekawe, jeśli nie zgłosimy narodzin dziecka do urzędu w ciągu 21 dni, kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje urodzenie. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?