Jak zrobić nalewkę z dzikiej róży?
Nalewkę z dzikiej róży można przygotować zarówno z płatków kwiatów, jak i z ich owoców.
Herbatka z płatków róży
Herbatka różana to bezkofeinowy, bogaty w przeciwutleniacze napój, który dobrze nawadnia i może pomóc w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych. Aby ją przygotowywać należy upewnić się, że używane przez nas płatki kwiatów są wolne od pestycydów.
Jedną filiżankę świeżych płatków należy gotować z 350 ml wody przez ok. 5 minut, a następnie przecedzić. Wykorzystując suszone płatki wystarczy 1 łyżkę stołową zaparzyć we wrzącej wodzie przez ok. 10 -15 minut.
Prosta konfitura z płatków dzikiej róży
Płatki dzikiej róży to smaczna i zdrowa baza do przyrządzania przetworów. Można przygotować z nich m.in. konfiturę, która sprawdzi się jako dodatek do herbaty lub ciasta. Opłukane i osuszone, świeże płatki róży – po usunięciu białych końcówek – wystarczy utrzeć w makutrze z cukrem pudrem w proporcji 1:1, dodając na koniec jedynie odrobinę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Należy przechowywać szczelnie zamknięte w lodówce.
Tonik z płatków dzikiej róży
Woda różana znana jest od tysięcy lat, stosowana jest w kosmetyce i w kuchni. Wytwarza się ją przez destylację płatków róży parą wodną. W warunkach domowych można zalać garść świeżych płatków niepryskanej róży np. dzikiej czy stulistnej, szklanką wrzątku i odstawić na kilka godzin, a następnie przecedzić.
Powstały tonik sprawdzi się do przemywania twarzy, szczególnie u osób ze skłonnością do trądziku, ponieważ wykazuje działanie przeciwinfekcyjne. Można używać go także, aby łagodzić stany zapalne oczu m.in. zapalenie spojówek. Można także płukać w nim włosy, aby przywrócić im połysk.