Naturalne barwienie jajek. Poznaj składniki, które masz w kuchennej szafce. Oto 5 kolorów malowania pisanek z naturalnych produktów

Anna Daniluk
Do farbowania jajek do koszyczka wielkanocnego warto używać produktów spożywczych. Z nimi nie ma obawy, że jajka będą nadawać się do zjedzenia. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć produkty do barwienia jajek.
Do farbowania jajek do koszyczka wielkanocnego warto używać produktów spożywczych. Z nimi nie ma obawy, że jajka będą nadawać się do zjedzenia. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć produkty do barwienia jajek. Magda Weidner/Gazeta Lubuska/PolskaPress
W czasie Wielkanocy kultywujemy tradycję farbowania jajek, a następnie robienia z nich pisanek lub kraszanek. Zamiast kupować gotowe barwniki w sklepach, można skorzystać z naturalnych przypraw, ziół i łupin warzyw. Przyjrzeliśmy się, co można używać w kuchni, aby osiągnąć piękne kolory. Sprawdź najlepsze sposoby na naturalne barwienie jajek.

W skrócie

Tradycyjne święta wielkanocne nie mogą obyć się bez pisanek.Zwyczaj ich malowania znana jest nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach mających korzenie słowiańskie. Ciekawostką jest, że we wczesnym średniowieczu, a nawet starożytności, malowane jajka służyły do obrzędów magicznych. Zwyczaj malowania jajek był utożsamiany z wiosną i trwał aż do czerwca. Dopiero później rytuał został zaadaptowany do religii chrześcijańskiej i Wielkanocy. Hołdując tej tradycji z pokolenia na pokolenie, malowano jajka za pomocą naturalnych barwników. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym z nich.

W galerii możesz zobaczyć, czym barwić jajka w naturalny sposób

Tradycyjne barwienie jajek cebulą

Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem barwienia jajek jest gotowanie ich w łupinach z cebuli. Im więcej łupin z cebuli gotowanych razem z jajkami, tym kolor będzie intensywniejszy. Jajka gotowane w łupinach cebuli będą miały brązowy, a nawet lekko czerwony odcień. Poza tym brązowy barwnik uzyskamy z gotowania:

  • fusów z kawy,
  • czarnej herbaty liściastej.

Naturalne barwienie jajek kurkumą

Popularna przyprawa nadaje ciastom atrakcyjnego żółtego koloru. Podobnie dzieje się, gdy będziemy gotować jajka w litrze wody z trzema łyżkami kurkumy. Im więcej kurkumy, tym kolor barwionych jajek zyska odcień od żółtego aż do pomarańczowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

Skorupki jajek w kolorze zielonym

Na wiosnę i na Wielkanoc warto ozdobić stół zielonymi dodatkami. Pisanki także mogą stać się dekoracją w odcieniach natury. Zabarwienie jajek na zielono jest niezwykle proste. Wystarczy gotować je w:

  • liściach szpinaku,
  • natce pietruszki,
  • zielonej herbacie,
  • liściach mięty,
  • lub w pokrzywie.

Jedynie w przypadku zielonej herbaty warto zrobić napar wcześniej i odstawić do naciągnięcia. Dzięki temu kolor na pisankach będzie wyrazistszy.

Farbowanie jajek na różowo

Jeżeli jesteście miłośnikami różowego koloru, to z pewnością powinniście sięgnąć po buraki. Można ugotować wywar z pokrojonego w kostkę warzywa. Wystarczy na litr wody wziąć jednego, dużego buraka lub dwa mniejsze. Poza burakiem intensywnie różowy kolor uzyskamy z gotowania jajek w hibiskusie. Suszone kwiaty będą świetną alternatywą do kawałków buraka.

Czerwone pisanki na Wielkanoc

Fani czerwonego koloru mogą sięgnąć po łupiny z czerwonej cebuli. Gotowanie ich razem z octem spirytusowym sprawi, że kolor będzie się dłużej utrzymywał na skorupkach. Im wywar będzie mocniejszy, tym kolor czerwony będzie intensywniejszy. Zamiast czerwonej cebuli świetnie sprawdza się też słodka papryka.

Naturalne barwienie jajek na niebiesko

Kobaltowy odcień barwnika w prosty sposób uzyskamy dzięki wywarowi z kapusty czerwonej. Można się o tym przekonać, przypominając sobie kolor modrej kapusty, która po ugotowaniu z czerwonego zyskuje niebieski kolor. Poza kapustą barwnik niebieski uzyskamy od:

  • klitorii ternateńskiej,
  • spiruliny,
  • albo z suszonych lub mrożonych jagód.

Przy każdym ze sposobów warto dodać odrobinę octu do gotowania, aby kolor był trwalszy. Na koniec można posmarować jajka olejem, aby się nadać im estetycznego połysku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!

Do farbowania jajek do koszyczka wielkanocnego warto używać produktów spożywczych. Z nimi nie ma obawy, że jajka będą nadawać się do zjedzenia. Kliknij obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć produkty do barwienia jajek.

Naturalne barwienie jajek. Poznaj składniki, które masz w ku...

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kulinaria

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet