Nawet 215 mln zł otrzymają naukowcy, których wynalazki i badania są w stanie zmienić świat na lepszy. Poznajmy ich osiągnięcia

Jerzy Mosoń
Obok tych badań i wynalazków nie można przejść obojętnie. Jeśli choć część z nich zostanie wdrożona do systemu ochrony zdrowia lub przemysłu, o polskiej nauce będzie bardzo głośno.Na zdjęciu prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (od lewej) oraz jeden z laureatów konkursu: prof. Wojciech Knap
Obok tych badań i wynalazków nie można przejść obojętnie. Jeśli choć część z nich zostanie wdrożona do systemu ochrony zdrowia lub przemysłu, o polskiej nauce będzie bardzo głośno.Na zdjęciu prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (od lewej) oraz jeden z laureatów konkursu: prof. Wojciech Knap arch. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Innowacyjne urządzenie medyczne, pomocne w leczeniu oczu, skaner, który widzi więcej, nowe terapie walki z zarazkami i nowotworami, a także nowoczesne technologie szyfrowania – na wszystko to znalazły się pieniądze w ramach konkursu mającego na celu rozdysponowanie europejskich funduszy. Siedem pierwszych, zwycięskich zespołów badawczych z Polski może już teraz otwierać szampana, oczywiście 0 proc. Oto szczegóły.

Spis treści

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej sfinansuje siedem projektów, które wygrały konkursy w działaniu: Międzynarodowe Agendy Badawcze z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O decyzji poinformowały w dniu 15 maja, władze Fundacji. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się w warszawskiej siedzibie tej instytucji. Co szykuje nam polska nauka w najbliższej przyszłości?

Skąd wzięły się pieniądze na nowatorskie projekty naukowe?

Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) to projekt skierowany do wybitnych naukowców, którzy chcą uruchomić w Polsce nowe lub rozwinąć już istniejące centra naukowe. Mają one zająć się problemami istotnymi z punktu widzenia nauki, gospodarki i społeczeństwa, z wykorzystaniem wiedzy naukowców z różnych dziedzin i państw. Celem przyznania ośrodków jest opracowywanie przewodnich rozwiązań na światowym rynku innowacji.

To Cię może zainteresować

Ogromne środki trafią na ratowanie zdrowia

Siedem pierwszych projektów, które wygrały konkursy w działaniu MAB otrzyma łącznie ponad 215 mln zł z programu FENG. Najwięcej funduszy trafi do naukowców, którzy starają się poprawić kondycję zdrowotną społeczeństwa. Dzięki przekazanym im środkom możliwe będzie opracowywanie terapii przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych, walka z rzadkimi chorobami i nowotworami, a także skuteczniejsze leczenie chorób oczu.

Powstaną lepsze skanery i nowe materiały

Fundusze otrzymają także zespoły, które opracowują wynalazki dla przemysłu. Jeden z zespołów opracowuje nowatorskie technologie szyfrowania, w tym technologie kwantowe, inny skaner terahercowy, zapewniający bezpieczeństwo, a także prowadzenie badań nad nowymi materiałami, mogącymi rewolucjonizować obszar elektroniki.

Oto najciekawsze pomysły, które mogą zmienić nasz świat:

  1. Skaner terahercowy – Projekt CENTERA2 prowadzony przez zespół prof. Wojciecha Knapa dotyczy opracowania innowacyjnych skanerów do prześwietlania i analizowania składu wielu materiałów (jak plastik, papier, tkaniny, drewno) dla celów bezpieczeństwa lub kontroli jakości. Fale terahercowe mogą być też wykorzystane w diagnostyce medycznej do „prześwietlania” tkanek na małą głębokość.
  2. „Tempomat dla chirurga” – to urządzenie będące w istocie ramieniem robota, który ma odciążyć okulistę–chirurga. Jego zadaniem jest wsparcie ręki chirurga w odpowiednim i precyzyjnym wprowadzaniu narzędzi do oka. Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER), które razem z Instytutem Chemii Fizycznej PAN w Warszawie prowadzi ten projekt, nazwało urządzenie „tempomatem dla chirurga”, ponieważ działa podobnie jak tempomat w aucie – redukuje zmęczenie, które może się pojawić przy wykonywaniu jednej czynności wymagającej skupienia i uwagi przez dłuższy czas.
  3. Oprogramowanie do optymalizacji procesu tworzenia warstw materiałowych – używając najprostszego języka: jeśli powiodą się badania Międzynarodowego Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop) oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, będzie można budować komputery kwantowe oraz lepsze czujniki promieniowania podczerwonego (stosowane w np. noktowizorach), urządzenia termoelektryczne odzyskujące energię cieplną w silnikach.
  4. Urządzenia i protokoły kwantowe do szyfrowania – to pomysł godny Nobla. Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) chce opracować kwantową technologię kryptograficzną odporną nawet na ataki przyszłych komputerów kwantowych i sztucznej inteligencji. ICTQT współpracuje z noblistą Antonem Zeilingerem, nagrodzonym za pionierską informatykę kwantową.
  5. Algorytm do walki z rakiem – naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu: „Nauka dla dobra społecznego, innowacji i skutecznych terapii (SWIFT)” opracowują algorytm identyfikujący we krwi pacjentów chorych na raka limfocyty, które rozpoznają i niszczą komórki nowotworowe. Komórki te są następnie sortowane (wybierane z krwi) i namnażane in vitro do dużych ilości, dzięki czemu mogą zostać użyte jako lek. Jednym z głównych celów projektu SWIFT, jest właśnie przeniesienie tej technologii z laboratorium do kliniki i zastosowanie jej w leczeniu pacjentów.
  6. „Optyczne Technologie Kwantowe”– to projekt Uniwersytetu Warszawskiego, i jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się on na rozwijaniu zaawansowanych technologii optycznych, które w pełni wykorzystają prawa mechaniki kwantowej do przetwarzania sygnałów, występujących w postaci np. pól elektromagnetycznych w różnych pasmach częstości. W ramach projektu opracowane zostaną nowe techniki przetwarzania sygnałów wykorzystujące pamięci, przetworniki oraz interfejsy kwantowe. Badania będą mogły zostać wykorzystane w lepszym obrazowaniu, sensoryce czy spektroskopii. Skorzysta m.in. branża telekomunikacyjna.
  7. RACE–PRIME – oznacza nowatorskie metody leczenia z użyciem RNA. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie stara się opracować metody leczenia chorób, w przypadku których te obecne są niewystarczające lub niedostępne. Badania obejmują: biologie RNA i biologię komórki. Projekt pomoże stworzyć przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne strategie terapeutyczne, m.in. poprzez projektowanie małych cząsteczek celujących w szlaki metabolizmu RNA. Umożliwi także skonstruowanie modeli chorób rzadkich, w celu odkrycia ich mechanizmów oraz biomarkerów, które posłużą do opracowania spersonalizowanych terapii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet