Kaszotto z pieczarkami i kurdybankiem
Bluszczyk kurdybanek to również roślina, która jest zarówno ozdobą grządek, jak i chwastem. Jest przy tym naprawdę zdrowa. Rozrasta się szybko, co sprawia, że jest świetną rośliną okrywową, ale i nieproszonym gościem w innych uprawach. Kurdybanek ma bardzo wyrazisty zapach i smak – żywiczno-balsamiczny, więc nie potrzeba go wiele. W naszej potrawie wystąpił jako dodatek, ale nadał jej fantastyczny posmak. A potrawa to kaszotto z niepalonej kaszy gryczanej (na znacznie łagodniejszy smak, niż prażona).
Przygotowanie
Gotujemy kaszę gryczaną. Podsmażamy delikatnie grzyby i cebulę, następnie łączymy na patelni z kaszą. Na końcu dodajemy świeży kurdybanek. Warto pamiętać, że jakiekolwiek suszone zioła dodaje się na początku smażenia - do oleju na patelni, bo tłuszcz wydobędzie smak, natomiast świeże dodaje się na końcu, wtedy ich aromat jest najsilniejszy.
Potrawa smaczna, szybka i łatwa w przygotowaniu.
Sałatka „Kolorowa”
Zbieramy:
- kwiaty i młode liście mniszka lekarskiego (mlecza)
- liście i kwiaty szczawiku zajęczego
- liście i kwiaty fiołka wonnego
- liście babki zwyczajnej
- młode pędy pokrzywy (trzeba je zblanszować)
Dokładamy:
- rzodkiewkę
- pomidory
- prażony słonecznik
Składniki rozdrabniamy, mieszany i zalewamy sosem winegret (mieszamy ze sobą oliwę, ocet winny, sól, czosnek i syrop z kwiatów bzu czarnego).
Sałatka z fiołków wonnych
Podstawą tej sałatki są liście i kwiaty fiołka wonnego, więc trzeba ich zebrać przynajmniej ze dwie-trzy garści. Najlepiej je zbierać bez łodyżek. Liście i kwiaty dokładnie myjemy i osuszamy. Nie trzeba ich kroić.
Do fiołków dodajemy:
- pokrojoną w drobną kostkę obraną gruszkę
- ser wędzony – również drobno pokrojony lub starty na tarce o grubych oczkach
- słonecznik – prażony na patelni.
Do sosu winegret do tej sałatki w Latosowie dodają syrop z kwiatów czarnego bzu. Nadaje on dodatkowy kwiatowy aromat. Poza tym sos składa się z oliwy z oliwek, octu winnego, cukru, soli i pieprzu.
Sałatka z różnych „chwastów” i pomidorków cherry
Zbieramy:
- liście i kwiaty fiołka wonnego – liście mają lekko orzechowy smak i są bardzo chrupiące, kwiaty dodają niezwykłego aromatu (i pięknie wyglądają)
- liście krwawnika – o korzennym smaku z leciutką goryczką
- czosnek niedźwiedzi – liście o wyraźnym czosnkowym smaku i zapachu; uwaga – czosnek niedźwiedzi możemy mieć tylko z ogrodu, bo jest pod częściową ochroną
- mniszek lekarski (zwany mleczem) – o smaku zbliżonym do sałaty, ale z lekką goryczką
- szczawik zajęczy – o delikatnych liściach, ale wyraźnie kwaskowym smaku
- liście babki lancetowanej – smakują pikantnie i lekko pieprznie
- liście funkii – to roślina ozdobna, ale warto uszczknąć kilka jej liści do sałatki, bo mają świetny orzechowy smak
Dokładamy:
- pomidorki cherry
Do sałatki dajemy po garści z każdych roślin. Pamiętajmy, żeby je dokładnie opłukać i osuszyć. Liście kroimy (lub szarpiemy) na mniejsze kawałki i dodajemy pokrojone na ćwiartki pomidorki cherry.
Następnie dodajemy sos winegret: oliwę z oliwek mieszamy z octem winnym, solą, pieprzem i cukrem oraz czosnkiem. Składniki mieszamy i polewamy nim sałatę.
Bogactwo smaków „chwastów” jest zdecydowanie ciekawsze niż „zwykła” sałata.