Nie żyje Barbara Bush - żona 41. prezydenta USA George'a Busha i matka 43. prezydenta USA George'a W. Busha. Miała 92 lata

Red.
George Bush i Barbara Bush w 1983 r. w Malibu
George Bush i Barbara Bush w 1983 r. w Malibu ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
Nie żyje Barbara Bush, była pierwsza dama, żona 41. prezydenta USA George'a Busha i matka 43. prezydenta USA George'a W. Busha. Miała 92 lata.

Jej publiczna działalność skupiała się na walce z analfabetyzmem. Kondolencje rodzinie Bushów złożył urzędujący prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania.

Barbara Pierce urodziła się w 1925 roku w Nowym Jorku. Swojego przyszłego męża, Georga H. Busha poznała w grudniu 1941 roku na zabawie w rodzinnym mieście Rye. Po dwóch latach związku, George oświadczył się i został przyjęty. Po zakończeniu II wojny, Bushowie zamieszkali w New Haven. Gdy George skończył studia, oboje przenieśli się do Teksasu. Barbara zajmowała się domem i pracowała w szpitalu jako wolontariuszka. Wspierała męża, gdy ten rozpoczął swoją karierę polityczną w 1954 roku.

W 1966, gdy George został członkiem Izby Reprezentantów, Bushowie przenieśli się do Waszyngtonu. Cztery lata później, po przegranych wyborach do Senatu, Bush został ambasadorem USA przy ONZ, w związku z czym oboje przenieśli się do Nowego Jorku. Gdy Gerald Ford mianował Busha szefem misji łącznikowej w Pekinie, oboje przenieśli się do Chin. W ciągu rocznego pobytu, Barbara poznała kuchnię i kulturę chińską, a także nauczyła się podstaw języka. W 1975 powróciła do Stanów Zjednoczonych, gdyż jej mąż został mianowany dyrektorem CIA.

Pomiędzy 1977 a 1981 rokiem, przyszły prezydent wycofał się z polityki, gdyż w Białym Domu urzędował demokrata, Jimmy Carter. W 1980 roku, Bush został nominowany na wiceprezydenta USA przy Ronaldzie Reaganie. Po zwycięskich wyborach, Barbara została drugą damą. W większości podzielała konserwatywne poglądy męża, jednak w niektórych sprawach światopoglądowych prezentowała odmienne stanowisko. Jej liberalne poglądy dotyczyły m.in. aborcji, małżeństw homoseksualnych, kontroli sprzedaży broni palnej i równouprawnienia kobiet.

Pozwycięskich dla Busha wyborach prezydenckich w 1988 roku, wprowadziła się do Białego Domu. Dzięki wcześniejszej pracy jako żona dyplomaty, Barbara była dobrze przygotowana do roli pierwszej damy, zwłaszcza w kontekście podróży zagranicznych i spotkań z głowami innych państw. Zaangażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się zwalczanie wtórnego analfabetyzmu. Oprócz tego była członkinią kilku innych organizacji zajmujących się tym samym problemem.

Po przegranych wyborach w 1992 roku, Bushowie wyprowadzili się z Białego Domu i zamieszkali w Houston. Była pierwsza dama nadal angażowała się w walkę z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa. Odkąd w 1997 roku podupadła na zdrowiu, nieco wycofała się z aktywnego życia. Mimo to, w 2000 roku aktywnie włączyła się w kampanię prezydencką swojego najstarszego syna George’a W. Busha. Przemawiała także na konwencjach Partii Republikańskiej w 2004 roku, kiedy jej syn ubiegał się o reelekcję.

W 1989 roku u Barbary zdiagnozowano chorobę Gravesa-Basedowa. Przeszła ona kurację radiologiczną w szpitalu wojskowym Walter Reed Army. Ponadto przeszła operację usunięcia zmiany nowotworowej na górnej wardze, w lutym 1990 roku w szpitalu Bethesda. W 1997 roku przeszła operację biodra, a trzy lata później – operację kręgosłupa.

POLECAMY:

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

???
nie znam człowieka....
g
gota
i tak dlugo pociagnela na pompkach
Z
Zuzinka
kochana przez Amerykę, jak nasza śp. pani Maria Kaczyńska.
E
Evelle
ciekawe, dlugie i prawdopodobnie niezle zycie, pozazdroscic pieknego wieku.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet