Nie żyje Zofia Posmysz-Piasecka. To pisarka, więźniarka niemieckich obozów, dama Orderu Orła Białego

Adam Kielar
Opracowanie:
Zofia Posmysz-Piasecka 23 sierpnia obchodziłaby 99. urodziny
Zofia Posmysz-Piasecka 23 sierpnia obchodziłaby 99. urodziny Twitter/@AuschwitzMuseum
Nie żyje Zofia Posmysz-Piasecka, pisarka i scenarzystka, była więźniarka niemieckich obozów Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, dama Orderu Orła Białego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, 98-letnia kobieta zmarła w hospicjum w Oświęcimiu.

„Serce pęka. W oświęcimskim hospicjum zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, pisarka i scenarzystka, honorowa obywatelka naszego miasta” – podał magistrat.

Kim była Posmysz?

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Niemcy aresztowali ją w kwietniu 1942 r. w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 r. została deportowana do Auschwitz.

Od czerwca do sierpnia 1942 r. przebywała w karnej kompanii w Budach. W obozie pracowała w obieralni ziemniaków, w kuchni więźniarskiej, a następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. 18 stycznia 1945 r. została ewakuowana do Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 r.

Dyrektor Muzeum Auschwitz złożył hołd powstańcom i walczącej Warszawie

Dyrektor Muzeum Auschwitz złożył hołd powstańcom i walczącej Warszawie

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, punktualnie o godz. 17.00, hołd bohaterom zrywu oraz 13 tys. mieszkańcom stolicy, których Niemcy deportowali do obozu, złożył dyrektor Muzeum Auschwitz ...

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski

Zofia Posmysz. Znana pisarka, dama Orderu Orła Białego

Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Była autorką książek o tematyce obozowej: „Pasażerka”, „Wakacje nad Adriatykiem”, „Ten sam doktor M”, „Do wolności, do śmierci, do życia”. Największą popularność zdobyła „Pasażerka”, przetłumaczona na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem. Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego „W Jezioranach”.

W 2006 r. znalazła się w grupie byłych więźniów, którzy witali w byłym obozie Auschwitz pielgrzymującego Benedykta XVI.

82. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

82. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

14 czerwca 2022 przypada 82. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych ...

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski

Zofia Posmysz często odwiedzała Oświęcim, zwłaszcza tamtejszy Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, który organizuje spotkania i dyskusje służące budowaniu porozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Otrzymała tytuł honorowej obywatelki tego miasta.

W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego.

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet