Szef MEN podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2021. - Wszystko w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie klas maturalnych i klas ósmych i z tym problemem, który dotyka całą oświatę – mówił.
Cztery główne zmiany w egzaminach
Czarnek wskazał, że proponowana i konsultowana z ekspertami zmiana w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych dotyczy czterech głównych punktów.
Po pierwsze, zmiana ta będzie jednorazowa i obowiązywać będzie tylko w 2021 r.
Po drugie, będzie to „zdecydowanie prostsza formuła” egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.
Po trzecie, określone zostały jasne wymagania egzaminacyjne, które są w rozporządzeniu i załącznikach.
Czwarty punkt dotyczy kaskadowych szkoleń dla nauczycieli, po to, żeby przygotować kadrę pedagogiczną do egzaminów w 2021 roku.
- Wrzesień 2020 roku to analiza wyników egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, która dała podstawę do tego, żeby prace zespołów przedmiotowych mogły się rozpocząć i bazować właśnie również na tej analizie. Następnie mieliśmy konsultacje projektu. Możliwość zgłaszania uwag, no i podpisanie rozporządzenia, które właśnie państwu komunikuje – wymieniał Czarnek.
Jak dodał, od 14 grudnia ruszyły szkolenia metodyków i nauczycieli. - Wszystko po to, żeby w marcu 2021 roku odbyły się egzaminy próbne a w maju 2021 roku już egzaminy właściwe – tłumaczył.
Jak wyjaśnił, w czasie konsultacji zgłoszono blisko 2,5 tysiąca opinii. - Te opinie były zgłoszone do ministerstwa. To są również opinie, które zbieraliśmy podczas naszych wizyt w różnych częściach kraju. Wizyt, jakie składałem ja osobiście, ale również wiceministrowie edukacji narodowej, a także nauki i szkolnictwa wyższego – mówił. - I efektem tych konsultacji i opinii jest kilka bardzo ważnych zmian – dodał.
Zmiany w maturach
Wśród zmian Czarnek wymienił brak matury ustnej w 2021 r., podobnie jak nie było jej w tym roku. Będą mogli przystąpić niej natomiast absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu w formie rozszerzonej. Tutaj, podobnie jak w przypadku matury ustnej, postanie możliwość zdawania rozszerzonego egzaminu, jeśli będzie on potrzebny w rekrutacji na studia zagraniczne. Maturę będzie można zdać z sześciu dodatkowych przedmiotów rozszerzonych.
Zmiany w egzaminie ósmoklasisty
W przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty wprowadzone zostaną m.in. zmiany w zakresie materiału z języka polskiego (z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza” oraz matematyki (ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych).
Zmiany dotkną także materiału z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!