Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w piątek 13 sierpnia szef resortu, Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń dotyczących m.in. wykazu lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 r. Jednak zmianę listy lektur Czarnek zapowiadał już w zeszłym roku, zaraz po objęciu stanowiska ministra. Nowa lista do konsultacji skierowana została w czerwcu.
Jak podaje MEiN, zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i „polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze, elementy konstrukcyjne utworu oraz warstwę językową utworu”.
I tak, z listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej wycofano następujące pozycje: Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz „Zaczarowana zagroda”, Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”, Leszek Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” i Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”.
W ich miejscu pojawiły się siedem nowych pozycji, a wśród nich „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” (fragmenty) Piotra Kordyasza czy „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Julity Grodek.
Z kolei z lektur uzupełniających w klasach IV-VI szkoły podstawowej usunięto powieść Karola Maya "Winnetou", a w klasach VII-VIII książkę Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Jednocześnie w klasach IV-VI pojawiło się 10. nowych pozycji wśród lektur uzupełniających. Znalazły się tam m.in. takie pozycje: Carlo Collodi "Pinokio", John Flanagan "Zwiadowcy" Księga 1. "Ruiny Gorlanu", Bolesław Leśmian "Klechdy sezamowe", Alan Aleksander Milne "Kubuś Puchatek".
Ponadto przeniesiono z wykazu lektur obowiązkowych do wykazu lektur uzupełniających dla klas IV-VI pozycję „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.
W przypadku klas VII- VIII z listy lektur obowiązkowych na listę lektur uzupełniających przesunięto książkę Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze". Taki sam zabieg zastosowano w przypadku pozycji "Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty) w liceach.
W liceach i technikach w zakresie podstawowym z listy obowiązkowych lektur szkolnych usunięto wybrane wiersze Marcina Świetlickiego, w zakresie rozszerzonym wykreślono: Jan Parandowski „Mitologia” część II „Rzym”, François Villon „Wielki testament” (fragmenty), Piotr Skarga „Żywoty świętych” (fragmenty).
Z kolei wśród lektur lektur uzupełniających w zakresie podstawowym pojawiło się 10. nowych pozycji, wśród których znalazł się "Raport Witolda" Witolda Pileckiego, "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919" Zofii Kossak-Szczuckiej czy "Władca pierścieni. Drużyna pierścienia" Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
W liceach i technikach z listy dzieł teatralnych i filmowych usunięto następujące dzieła: "Apocalypsis cum figuris", reż. Jerzy Grotowski oraz "Zezowate szczęście", reż. Andrzej Munk.
Nowe zasady prowadzenia lekcji WDŻ
Wraz z nowym rokiem szkolnym, czyli od 1 września zmieni się sposób organizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Zgodnie z decyzją ministra, zajęcia te będą mogły odbywać się o dowolnej porze, a nie jak to miało miejsce dotychczas- na pierwszej lub ostatniej lekcji.
- "Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele'' - napisano w uzasadnieniu.
Ponadto, zgodnie z podpisanym rozporządzeniem, jako jeden z przedmiotów w liceach ogólnokształcących i technikach w zakresie rozszerzonym utworzona została podstawa programowa przedmiotu historia tańca.
Lekcje wychowania fizycznego według nowych zasad
"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym" - podano w wytycznych.
Ponadto zalecono, aby zajęcia obywały się w przestrzeniach otwartych, a nie na salach gimnastycznych. - Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni - napisano.
Ministerstwo Edukacji i Nauki daje dużą autonomię dyrektorom szkół w sposobie organizacji lekcji w poszczególnych placówkach, ponieważ, jak wskazano oni "najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły".