W poniedziałek zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra edukacji i nauki ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W myśl jego zapisów, od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostaje ograniczone stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i wprowadzone w nich nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Ograniczenie obejmuje także placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego, szkoły artystyczne realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne i placówki artystyczne oraz szkoły artystyczne realizujące także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.
Dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej odpowiadających klasom I–III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.
Zasiłek opiekuńczy
Przypomnijmy, że w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, rodzicom małych dzieci (do 8. roku życia), a także opiekunom dzieci niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Decyzję o jego przyznaniu podjęła w ostatnim czasie Rada Ministrów. Wysokość świadczenia wyniesie 80 proc. wynagrodzenia. Będzie ono wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, w tym za dni ustawowe wolne od pracy.
Kampania społeczna PAP