Od wiosny do wczesnej jesieni w Polsce mamy sezon ślubny. W tym roku wyjątkowy, ponieważ poza tymi planowanymi na 2022 rok, odbywają się także śluby przekładane w czasie pandemii. Kto kupił obrączki czy wisiorek lub bransoletkę na przykład 2 lata temu, teraz ma biżuterię wartą znacznie więcej. Złoto podrożało.
Ile kosztują obrączki? Jest kilka składowych
Koszt zakupu obrączek może się wahać od kilkuset złotych za proste srebrne obrączki do nawet 10 tys. zł. Waga obrączki zależy od jej:
- grubości,
- szerokości,
- rozmiaru,
- metalu, z którego jest wykonana.
Do tego dekoracje, kamienie, grawery. Ceny złotych obrączek próby 585 w drugiej połowie lipca 2022 zaczynają się w sieciowych sklepach jubilerskich od ok. 2600 zł za parę. Te najdroższe są do kupienia za ok. 8 tys.
Ile kosztuje gram złota próby 585 w obrączce?
Analizę ceny złota w obrączce należy zacząć od próby kruszcu. Klasycznie, obrączki wytwarzane są ze złota próby 585. Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby mogło być wykorzystywane w tak często i intensywnie użytkowanym produkcie.
- Obrączka w klasycznym wydaniu waży około 5 gramów. Oznacza to, że potrzebujemy do niej niecałych 3 gramów czystego złota. W przypadku dwóch obrączek mówimy tu o 5,85 grama czystego złota - tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex, firmy będącej dealerem metali szlachetnych.
Wartość obrączek zmienia się z upływem czasu.
- Dla uproszczenia przyjmijmy, że mówimy o 5 gramach czystego złota. Co ważne, pozostałe metale w obrączce nie mają większego znaczenia - czy będzie to srebro, czy miedź, ich cena za gram jest pomijana. W tej chwili 5-gramowa sztabka złota to wydatek rzędu 1.400 PLN. Dla porównania, w 2019 roku było to około 850 PLN, a w 2018 około 770 PLN. Co ciekawe, jeszcze w 2009 roku można było taką sztabkę nabyć za 500 PLN - tłumaczy Aleksander Pawlak.
Pokazuje to, jak dynamicznie rośnie cena złota, a przez to również wartość złotych obrączek.
- Widać po tym, że poza najważniejszym wymiarem symbolicznym, złoto jest świetnym sposobem na zachowanie wartości naszych pieniędzy - dodaje Pawlak.
Z czego wykonuje się obrączki ślubne?
Obrączki tradycyjnie wykonywane są ze złota - 14 lub z 18 karatowego. Obrączki z platyny są jednymi z najdroższych ze względu na kruszec. Choć srebro jest zdecydowanie tańsze od złota, to jednak nowożeńcy nie często decydują się na obrączki ze srebra.
W marcu srebro było 112 razy tańsze od złota, a to oznacza, że za 112 uncji srebra można było w tamtym czasie kupić jedną uncję złota.
Obrączki wykonuje się także z palladu, który jest stosowany przy produkcji biżuterii z białego złota. Można się również zdecydować na obrączki z węglika wolframu (połączenie węgla i wolframu), tytanu, kobaltu, tantalu lub stali szlachetnej.
W Polsce najczęściej spotyka się te ze złota, srebra lub „białego złota”. „Białe złoto” to w rzeczywistości pojęcie handlowe. To „złoto” powstaje poprzez dodanie do bazowego metalu niklu, miedzi i palladu. Dzięki temu zmienia się odcień metalu, który zaczyna przypominać platynę. Następnie metal pokrywa się cienką powłoką rodu, co eliminuje złotawy połysk. Wytworzyć białe złoto można również, łącząc złoto i nikiel w odpowiednich proporcjach - po połowie.
Najczęściej pary decydują się na złoto. Musi to być zawsze jednak poparte kalkulacją, czy parę na to stać oraz możliwościami modyfikacji obrączki za kilka lat.
Obrączki ślubne - skąd się wziął zwyczaj noszenia obrączek?
Złoto i srebro nie należało do tanich materiałów, na obrączki ślubne lub zaręczynowe przez lata pozwolić mogli sobie tylko najbogatsi. Sama forma obrączki i pierścieni również ulegała zmianom.
Wielu z nas nie wyobraża sobie tradycyjnej ceremonii ślubnej bez obrączek. Jednak nie zawsze tak było. W Stanach Zjednoczonych do upowszechnienia się zwyczaju noszenia obrączek przyczyniły się kampanie reklamowe jubilerów. Obrączki początkowo noszone były przez żony. Zmieniło się to w XIX i XX wieku.
Promowane były jako symbol wierności i niekończącej się miłości oraz tego, co ma trwać na zawsze. Obrączka stanowiła łatwy do zauważenie komunikat dla zalotników, że dana osób jest już zajęta przez kogoś innego.
Sama obrączka, bez względu na to, czy traktujemy ją jako gadżet lub dodatek - pozostanie z nami na wiele lat - czasami nawet dłużej, niż małżonek. Dlatego nad odpowiednim wyborem warto się zastanowić i dokonać go z rozmysłem. Chęć zaoszczędzenia dziś może mieć swoje skutki także za wiele lat. Często zdarza się też, że jubilerzy przerabiają obrączki już po ślubie ze względu na ich niedopasowanie. W zależności od tego, na jaką obrączkę się zdecydujemy - nie zawsze przerobienie obrączki będzie możliwe.
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?