Okulary przeciwsłoneczne na lato. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Zobacz, z jakimi okularami przeciwsłonecznymi zadbasz o swój wzrok

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Wybierając okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one oznaczenie CE i filtr UV, a także jakiej kategorii ochronę zapewniają.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one oznaczenie CE i filtr UV, a także jakiej kategorii ochronę zapewniają. Zhu Peng/Pexels.com
Słońce bywa zwodnicze i nawet, gdy nie razi nas w oczy, dłuższa ekspozycja na jego promienie może powodować pieczenie, łzawienie i zmęczenie oczu. Sprzyja też uszkodzeniom siatkówki i pogorszeniu wzroku. Aby uniknąć przykrych dolegliwości i poważnych problemów, warto nosić okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się nie tylko na wyjazdach, ale również na co dzień w mieście. Podpowiadamy, jakie okulary wybrać, aby zapewnić sobie niezbędną ochronę przed promieniowaniem UV podczas słonecznych dni.

W drogeriach, supermarketach i innych sklepach już od wczesnej wiosny pojawiają się kolekcje okularów przeciwsłonecznych. Modele kuszą modnymi oprawkami, nietypowymi ozdobami i kolorami szkieł. Jednak nie każde okulary przeciwsłoneczne będą dostatecznie chroniły nas przed promieniowaniem ultrafioletowym ze słońca. Powinny one zawierać oznaczenie zgodności z normami europejskimi (CE) oraz odpowiedni filtr, zwłaszcza UV. Informacja o tym, że go zawierają, musi być umieszczona na metce, w ulotce lub na opakowaniu.

Spis treści

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UV?

Aby chronić wzrok, zwłaszcza latem lepiej jest zrezygnować z tanich modeli okularów przeciwsłonecznych, które nie posiadają odpowiednich oznaczeń. Noszenie ich nie zabezpiecza oczu przed posłonecznym zapaleniem rogówki czy spojówek, ani przed uszkodzeniami siatkówki oka. Niestety, mogą one prowadzić do zmian zwyrodnieniowych i upośledzenia wzroku, a także rozwoju zaćmy i innych chorób, w tym nawet raka.

Najlepszą ochronę oczy zapewnią okulary z filtrem UV400. Taki typ całkowicie blokuje promieniowanie UVA i UVB. Trzecim z istniejących typów promieniowania ultrafioletowego jest promieniowanie UVC, jednak jest ono blokowane przez warstwę ozonową, czyli warstwę atmosfery ziemskiej o podwyższonej zawartości ozonu.

Najwyższej jakości przeciwsłoneczne okulary ochronne są także wyposażone w filtr promieniowania podczerwonego (IR) oraz filtr światła niebieskiego (HEV), które w nadmiarze również mają niekorzystny wpływ na oczy.

Okulary dla osób uprawiających aktywność fizyczną na świeżym powietrzu

Wakacje w górach, na rowerze czy obozie biegowym zawsze stanowią wyzwanie pod względem doboru okularów przeciwsłonecznych. Taki wyjazd wymaga zabrania ze sobą dobrego modelu, który dobrze osłania oczy, nie upadnie na ziemię pod wpływem wstrząsu i który można zdjąć dosłownie w biegu. Dlatego już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy okulary zostały wyposażone w gumkę lub gumowy sznurek, który można przewiesić przez szyję, a także na to, czy rączki okularów są zrobione z nieślizgającego się materiału (mogły np. zostać pokryte gumą).

Na szkodliwe działanie słońca narażeni jesteśmy nie tylko na plaży, ale również przemierzając górskie szlaki, zwłaszcza w wyższych partiach gór i na eksponowanym terenie, który nie jest zasłonięty przez drzewa. W przypadku osób uprawiających aktywność fizyczną sprawdzą się okulary z filtrem fotochromowym. To bardzo wygodne rozwiązanie sprawia, że okularów nie trzeba zmieniać w zależności od pogody. W słoneczny dzień ich szkła robią się ciemniejsze, a gdy jest pochmurno – jaśniejsze. Takie okulary stanowią ciekawą alternatywę dla tanich modeli sportowych z wymiennymi szkłami.

Szkła fotochromatyczne zmieniają swoją barwę automatycznie, w zależności od ilości światła, dzięki czemu przy jego zmianach nie musimy zmieniać okularów. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi nie tylko podczas aktywności sportowych, ale też w mieście. Minimaliści, którym nie zależy na oryginalnym i modnym kształcie oprawek, powinni zainwestować właśnie w taki model. Jeśli okulary będą dobrej jakości, posłużą przez długie lata.

Warto również zwrócić uwagę na ciężar okularów. Renomowani producenci sprzętu sportowego proponują ultralekkie oprawki i szkła, idealne na dłuższe trasy, rower czy do biegania. Można się w nie zaopatrzyć online lub w profesjonalnych sklepach sportowych.

Co oznaczają kategorie ochrony przed słońcem?

W zależności od tego, w jakim terenie będziemy nosić okulary, możemy sięgnąć po te o wyższej lub niższej kategorii ochrony. Zwyczajowo, okulary mają kategorię ochrony z oznaczeniem: 0, 1, 2, 3 i 4, przy czym 3 i 4 przeznaczone są do dużej ekspozycji na światło słoneczne. Jadąc w góry zimą warto zaopatrzyć się w okulary z mocnym filtrem (3 lub 4). Sprawdzą się one także w ciepłych krajach i wszędzie tam, gdzie słońce intensywnie świeci.

Jeśli jednak nie potrzebujemy aż tak dobrej ochrony, możemy okulary np. z 2. kategorii. Producenci dobrej klasy sprzętu informują na opakowaniu, metce lub ulotce, jakie zabezpieczenie gwarantuje dany model. W przypadku zwykłych okularów ochrona będzie wyższa przy pochmurnej pogodzie, ale okulary będą gorzej chronić przed promieniami słonecznymi w bezchmurny dzień. I tak kupując tzw. jedynki lub dwójki musimy liczyć się z tym, że w jasny dzień okulary będą gorzej chronić przed słońcem niż przy pochmurnej pogodzie. Natomiast okulary z kategorii 4. będą najbardziej zaciemniać obraz i nie nadają się do prowadzenia samochodu. Warto uwzględnić to przy zakupie.

Ponadto poszczególne typy okularów mają szerszy lub węższy zakres ochrony, np. może to być 1-2 lub 1-3. Najlepszym, ale zarazem najdroższym rozwiązaniem będzie zakup okularów fotochromatycznych o szerokim zakresie. W tym przypadku można uzyskać np. zakres od 1 do 3 – tak, jakbyśmy mieli okulary z trzech kategorii w jednym egzemplarzu. Producenci tego typu produktów informują dokładnie, jakie zabezpieczenie uzyskamy przy różnych warunkach pogodowych.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla kierowcy?

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy nie mogą być za bardzo przyciemniać obrazu. Dodatkowo zalecane są modele z polaryzacją. Dzięki filtrom polaryzacyjnym podczas jazdy nie będą nam przeszkadzać promienie odbijające się od różnych powierzchni, np. od szyby. Za sprawą polaryzacji do oka nie docierają odblaski światła i nie reagujemy gwałtownie na lśnienia. Okulary z osłoną antyrefleksyjną, np. tzw. zerówki, czyli okulary, które nie przyciemniają, przydadzą się także do jazdy w nocy.

Chroń swoją głowę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet