Oto kolejność szczepień przeciw koronawirusowi. Poza kolejką nauczyciele i otyli
Rząd przedstawił Narodową Strategię Szczepień przeciw koronawirusowi. Dokument dokładnie opisuje m.in. kolejność szczepień, które rozpoczną się najpewniej w połowie stycznia. Według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, do Polski ma dotrzeć łącznie około 60 milionów dawek szczepionki (każda osoba będzie musiała być zaszczepiona dwukrotnie).
Szczepienia będą darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności mogą na nie liczyć pracownicy służby zdrowia, potem szczepieni będą seniorzy, żołnierze i nauczyciele. Szybciej od pozostałych na szczepionkę mogą liczyć także np. osoby otyłe, chore na cukrzycę albo walczące z chorobą nowotworową, ale także np. właściciele restauracji.
Zobacz na kolejnych slajdach poszczególne etapy szczepień w Polsce - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.
Przejdź do następnego slajdu
ETAP 0
Pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni,
włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.
Zobacz na kolejnych slajdach poszczególne etapy szczepień w Polsce - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.
Przejdź do następnego slajdu
ETAP 1
● pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
● osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
● służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie.
● pracownicy sektora edukacji
Wśród osób powyżej 60. roku życia obserwuje się znaczny wzrost odsetka zgonów, co stanowi przesłankę do tego, by chronić tę grupę społeczną w sposób szczególny. Osoby powyżej 60. roku życia, będą szczepione począwszy od osób najstarszych z pierwszeństwem dla tych, którzy są aktywni zawodowo, są w trakcie diagnostyki
i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
Zobacz na kolejnych slajdach poszczególne etapy szczepień w Polsce - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.
Przejdź do następnego slajdu
ETAP 2
● osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia
● osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne
Lista chorób przewlekłych została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji oraz priorytetyzacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19. Lista chorób współistniejących obejmuje:
- przewlekłe choroby nerek,
- deficyty neurologiczne (np. demencja),
- choroby płuc,
- choroby nowotworowe,
- cukrzycę,
- POChP,
- choroby naczyń mózgowych,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedobory odporności,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- przewlekłe choroby wątroby,
- otyłość,
- choroby związane z uzależnieniem od nikotyny,
- astmę oskrzelową,
- talasemię,
- mukowiscydozę,
- anemię sierpowatą.
Pacjenci, u których występują ww. choroby, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.
W etapie drugim obok osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, szczepieniu podlegać będą także osoby bezpośrednio zwiększającymi funkcjonowanie podstawowej działalności państwa
i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Zobacz na kolejnych slajdach poszczególne etapy szczepień w Polsce - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.
Przejdź do następnego slajdu