Spis treści
Peeling do skóry głowy – kiedy warto go stosować?
Peeling do skóry głowy stosuje się, aby złuszczyć zrogowaciały naskórek. Peeling ciała jest popularny w wielu krajach, a niekiedy stanowi wręcz część kultury narodowej. Przykładowo, Marokanki uwielbiają hammam – część tego rytuału zawiera zabiegi złuszczające skórę. Również peeling skóry głowy ma wiele zalet. Należą do nich:
- złuszczanie martwych komórek,
- usuwanie płatków łupieżu,
- oczyszczenie mieszków włosowych z warstwy łojowej,
- zapobieganie nasileniu objawów łupieżu.
Kosmetykom do złuszczania naskórka skóry głowy przypisuje się też stymulację porostu włosów i działanie łagodzące. Oferta peelingów do skóry głowy jest bogata. Możemy także zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki trychologiczne. Na rynku dostępne są zarówno produkty wegańskie, jak i testowane na zwierzętach. Poszczególne kosmetyki różnią się nieco pod względem składu. Na rynku dostępne są peelingi:
- z mikrodrobinkami,
- drobnoziarniste,
- typu gommage.
Natomiast wśród peelingów chemicznych klienci drogerii mają do wyboru:
- enzymatyczne,
- kwasowe,
- retinolowe.
Olga Poniatowska, trycholożka znana na TikToku jako @towietrycholog, odradza jednak używanie domowych peelingów do skóry głowy, a zwłaszcza tych z:
- fusów kawy,
- sody,
- cukru,
- soli.
Jakie działanie mają różne peelingi do skóry głowy?
Peelingi do skóry głowy z dużymi drobinkami przede wszystkim pełnią funkcję złuszczającą. Niestety zastosowanie takiego kosmetyku może doprowadzić do podrażnienia skóry, ponieważ jego aplikacja wymaga lekkiego tarcia i nacisku na głowę. Inne, łagodniejsze działanie, mają peelingi enzymatyczne, zawierające lipazy, amylazy czy proteazy.
Po nałożeniu takiego produktu na głowę nie trzeba wykonywać dodatkowych, mechanicznych ruchów. Substancje chemiczne zawarte w kosmetyku pomagają w pozbyciu się martwego naskórka, resztek kosmetyków do stylizacji włosów oraz sebum. Ich gromadzenie się u nasady włosów często przyczynia się do powstania łupieżu.
Jak często można stosować peeling do skóry głowy?
Peeling do skóry głowy zawsze należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta lub trychologa, czyli specjalisty w dziedzinie chorób i zaburzeń skóry głowy oraz włosów. Dokładny sposób nałożenia peelingu opisany jest na opakowaniu. Aby produkt działał prawidłowo, należy stosować się do załączonej instrukcji.
Olga Poniatowska wyjaśnia w jednym ze swoich filmów na TikToku, że przeważnie takich produktów wystarczy używać raz w miesiącu, ewentualnie co dwa tygodnie. Jednak osobom, które mają problemy skórne, ekspertka zaleca nakładanie peelingów do skóry głowy nawet co 10 dni. Z kolei raz na tydzień taki kosmetyk mogą aplikować osoby mające:
- łupież,
- łuszczycę,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- zapalenie mieszka włosowego.
Kiedy nie stosować peelingu do skóry głowy?
Właścicielom skóry wrażliwej lub naczyniowej nie zaleca się stosowania peelingów z drobinkami. Mogą oni natomiast wypróbować peelingi retinolowe. Z kolei kobiety w ciąży powinny uważać z peelingami kwasowymi, które mają mocniejsze działanie niż enzymatyczne. Niektóre z nich nie są wskazane dla przyszłych mam. Peelingu do skóry głowy nie wolno również nakładać na skórę głowy ze stanem zapalnym lub raną.