Spis treści
Kiedyś włosy myto mydłem lub szamponem. Dzisiaj wiadomo już, że środki chemiczne można zastąpić preparatami naturalnymi. Coraz więcej kobiet stosuje metodę no poo, czyli mycie włosów bez szamponu. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i czego można do niego użyć.
Na czym polega metoda no poo?
Metoda no poo to ciekawa alternatywa na lato, gdy wystawione na działanie promieni słonecznych kosmyki mają tendencję do matowienia i utraty blasku. Produkty dostępne w drogeriach można zastąpić ich tańszymi alternatywami. Niektóre z nich kosztują naprawdę grosze, a znajdziemy je w m.in. w kuchni. Inne można nabyć w specjalistycznych sklepach. Obojętnie, na który zabieg się zdecydujemy, zanim umyjemy włosy w ekologiczny sposób, warto sprawdzić, jak skóra reaguje na miksturę i wypróbować ją na fragmencie głowy.
„No poo” to skrót od angielskich słów „no shampoo”, co znaczy „bez szamponu” . Osoby, które dbają o to, żeby nie używać w łazience chemii, stosują alternatywne metody pielęgnacji kosmyków. Wśród nich warto wymienić mycie włosów:
- odżywką,
- sodą oczyszczoną,
- olejami,
- mydłem,
- wywarami,
- mąką,
- glinką,
- żółtkiem jaja,
- ługiem,
- płynem do higieny intymnej.
Porównaj różne metody mycia włosów bez szamponu i wybierz coś dla siebie!
Mycie włosów mąką
Chociaż współczesnym kobietom ten zabieg może wydać się absurdalny, to niegdyś z powodzeniem stosowały go nasze babcie. Mąka zawiera saponiny, czyli naturalne związki myjące. Dlatego można używać jej zamiast suchego szamponu.
3-4 łyżki mąki należy wsypać do połowy szklanki ciepłej wody i wymieszać. Tak powstałą pastą myje się włosy, a następnie spłukuje. Można sięgnąć po mąkę: razową, z ciecierzycy, kukurydzianą, gryczaną czy owsianą.
Mycie włosów olejami
Odpowiednio dobrane oleje nawilżą i odżywią włosy. Jednak możemy mieć problem z ich spłukaniem. Dlatego ten zabieg przeważnie kończymy emulgacją, czyli wymieszaniem ze sobą dwóch składników, w tym przypadku oleju i odżywki. Dopiero nałożenie na włosy tej ostatniej sprawi, że nadmiar oleju, który nie wchłonął się w kosmyki, będzie można spłukać. Emulgacja może nie być potrzebna, jeżeli zastosujemy jeden z łatwo wchłaniających się olejów takich, jak: olej z Jojoby, Inca Inchi czy migdałowy. Warto wiedzieć, że tłuste oleje pomagają pozbyć się nadmiaru łoju. Ich działanie mogą docenić osoby z przetłuszczającymi się włosami.
Mycie włosów odżywką
Tę metodę warto wypróbować, jeśli skończy nam się szampon, a jesteśmy z dala od domu i nie mamy możliwości jego zakupu. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg, warto upewnić się, czy odżywka nie zawiera silikonów, ani alkoholu. Mycie włosów odżywką jest szczególnie zalecane kobietom, które mają suche i zniszczone włosy lub kosmyki kręcone, sprawiające problemy przy rozczesywaniu.
Odżywkę należy nałożyć na kilka do 10 minut, a następnie spłukać. Jeżeli mamy długie włosy, wystarczy odżywić dolne partie kosmyków. Stosowania odżywki zamiennie z szamponem nie zaleca się osobom z włosami przetłuszczającymi się.
Mycie włosów sodą oczyszczoną
Ta metoda jest dyskusyjna i niektórzy odradzają jej stosowanie. Nie należy nakładać jej na głowę, dopóki nie zostanie rozcieńczona wodą. Na pół litra ciepłej wody powinna przypadać jedna płaska łyżeczka sody. Dopiero tak przyrządzony roztwór wody z sodą można wykorzystać zamiast szamponu.
W celu dokonania zabiegu należy zmoczyć skórę głowy i włosy, a następnie rozprowadzić papkę. W kosmyki wmasowuje się roztwór, a w razie konieczności czynność można powtórzyć. Następnie trzeba wypłukać włosy, ale to nie wszystko. Ponieważ soda ma zasadowe pH, negatywnie wpływa na naturalnie kwaśną skórę i zaburza pH włosów. Jeśli mimo to sięgniemy po ten produkt, na koniec należy wypłukać włosy płukanką octową, która ma odczyn kwaśny.
Mycie włosów wodą
Jeżeli nie mamy czasu na umycie włosów, można je po prostu zmoczyć i zostawić do wyschnięcia. Efekt nie będzie długotrwały, ale nada kosmykom świeższy wygląd. Warto jednak pamiętać, że mycie kosmyków wodą nie może zastąpić zabiegu wykonywanego za pomocą specjalistycznych preparatów.
[b]Poznaj więcej metod mycia włosów no poo w naszej galerii zdjęć![/b
Mycie włosów metodą no poo nie jest czasochłonne, a za to może się sprawdzić, gdy przyszło nam czyścić kosmyki w spartańskich warunkach. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy spędzamy wakacje na wsi z dala od ludzi czy uczestniczymy w wyprawie, w czasie której mamy ograniczony dostęp do sklepowych kosmetyków. No poo to zbiór uniwersalnych sposobów na mycie włosów, które warto również wypróbować w domowych warunkach.
Metoda no poo – czy trzeba stosować ją regularnie?
Rezygnacja z szamponu w płynie nie oznacza, że nie możemy w ogóle go używać. Warto jednak ograniczyć jego stosowanie, aby włosy nie stały się matowe i przesuszone. No poo można stosować co kilka myć lub sporadycznie, gdy nie mamy dostępu do szamponu. Można wypróbować jej różne warianty, aby przekonać się, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.