Spis treści
Skóra wokół oczu jest najdelikatniejszym obszarem na ciele. Wymaga odpowiedniej i skrupulatnej pielęgnacji. Naskórek w tym miejscu jest niezwykle cienki, z małą ilością gruczołów łojowych zapewniających natłuszczenie oraz nawilżenie. Przez co, okolice oczu są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych, a to w konsekwencji przyspiesza proces starzenia się skóry w tym miejscu. Dlatego, tak ważna jest codzienna rutyna i wprowadzenie kilku prostych zmian podczas pielęgnacji. To z pewnością przywróci cerze elastyczność i ją rozświetli.
Zobacz: Pielęgnacja skóry zimą może wydawać się problematyczna. Jak dbać o twarz zimą? Oto 9 ważnych zasad
Jak dbać o skórę pod oczami? Zadbaj o nawilżenie
Sucha skóra pod oczami to gwarancja tego, że szybko pojawią się na niej zmarszczki. Trzeba zadbać o regularne jej nawilżanie. W przywróceniu oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci naskórka pomocne będzie serum o silnie skoncentrowanej formule, w którego składzie powinien znaleźć się m.in. kwas hialuronowy. To niekwestionowany mistrz w nawilżaniu, który dzięki higroskopijnym właściwościom wiąże wodę w naskórku, przynosząc wrażliwym obszarom natychmiastowe ukojenie. Po aplikacji takiego serum bardzo ważne jest nałożenie kremu odżywczego.
– Kwas hialuronowy doskonale sprawdza się zarówno jako składnik serum czy kremu pod oczy do użytku domowego, jak i mezokoktajli stosowanych do zabiegu mezoterapii. Zadaniem takiej kuracji jest miejscowe dostarczenie cerze substancji odżywczych niezbędnych do utrzymania jej w dobrej kondycji. Zastosowany kwas hialuronowy głęboko nawilża tkanki, przywracając delikatnej skórze odpowiedni poziom wilgoci. Bardzo często występuje w połączeniu z aminokwasami, które są kluczowe w regulowaniu gospodarki wodnej. Aminokwasy zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka i wspierają jego naturalną barierę ochronną, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie negatywnego działania czynników zewnętrznych na obszar pod oczami – wyjaśnia Zofia Owczarek, kosmetolog i ekspert marki Venome, tworzącej specjalistyczne produkty z zakresu medycyny estetycznej.
Jak zlikwidować cienie pod oczami? Wzmocnij skórę i popraw jej mikrokrążenie
Cienie pod oczami to problem, który dotyka wielu osób niezależnie od wieku. Ich pojawienie się na twarzy nie tylko zdradza nieprzespaną noc i zmęczenie, ale także optycznie dodaje lat.
Sińce zazwyczaj wynikają z budowy oka – pod cienką jak papier skórą znajdują się płytko umieszczone naczynia krwionośne. Zasinienia uwydatniają się pod wpływem czynników takich jak niewystarczająca ilość snu, stres czy używki. Uporać się z nimi można na wiele sposobów. Jednak najbardziej pomocne będą składniki poprawiające mikrokrążenie krwi. Dlatego warto sięgać po kosmetyki m.in. z witaminą C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Co więcej, poprzez stymulowanie skóry do produkcji kolagenu, pozytywnie wpływa na zwiększenie jej gęstości – dzięki pogrubieniu naskórka zmniejszy się widoczność prześwitujących naczynek.
Zobacz także: Jak wybrać krem pod oczy?
Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu mają za zadanie m.in. nadać cerze świeżego wyglądu. W tym celu świetnie się sprawdzi ekstrakt z szafranu, który wykorzystywany jest zarówno w domowych zabiegach, jak i w kuracjach wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Szafran nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, stymulując mikrokrążenie, ale posiada także silnie rozjaśniające właściwości. Dodatkowo redukuje opuchliznę i przywraca skórze promienny wygląd. Produkty, które mają w swoim składzie szafran, warto uzupełnić delikatnym masażem dłońmi lub schłodzonym rollerem, który usprawni przepływ limfy odpowiedzialnej za obrzęki.
Pożegnaj zmarszczki mimiczne
Zmarszczki mimiczne to m.in. efekt okazywania emocji. Wraz z upływem lat zmniejsza się zdolność skóry do regeneracji, a linie ulegają utrwaleniu i pogłębieniu. Dlatego, tak ważne są tu działania pielęgnacyjne, które poprawią jędrność skóry i zniwelują oznaki starzenia. Zaliczają się do nich m.in. peptydy, które przywracają cerze napięcie i młodszy wygląd. Substancje te pozwalają rozluźnić napięcie mięśniowe, przez co świetnie sprawdzają się w przypadku zmarszczek spowodowanych nadmierną ekspresją twarzy. Peptydy przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jej jędrność oraz gęstość.
– Kompleksy peptydowe znajdziemy w produktach do pielęgnacji domowej oraz preparatach stosowanych przez specjalistów do zabiegów. Należy pamiętać, że wysokie stężenia substancji aktywnych są zarezerwowane wyłącznie do użytku profesjonalnego. W tego typu kuracjach anti-aging peptydy łączy się z innymi składnikami jak m.in. kwas bursztynowy, który jest naturalnym stymulatorem tkankowym. Oznacza to, że przyspiesza procesy metaboliczne, prowadząc do zwiększenia produkcji włókien białkowych, przez co skóra odzyskuje elastyczność, a zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne – dodaje Zofia Owczarek, ekspert marki Venome.
W domowej pielęgnacji oczu, jak i tej profesjonalnej, ważna jest nie tylko systematyczność. Jeśli pragniecie zachować młodzieńczy wygląd i zapewnić sobie jędrną skórę pozbawioną zmarszczek, nie zapominajcie o odpowiedniej ilości snu, zbilansowanej diecie, rezygnacji z używek i ograniczeniu czasu spędzanego przed telewizorem czy ekranem komputera.