Spis treści
Skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż w innych partiach twarzy, a na dodatek jest stale „w ruchu”, dlatego właśnie tam najszybciej tworzą się najpierw drobne linie, a potem głębsze zmarszczki mimiczne. Proces starzenia skóry zaczyna być widoczny już u dwudziestoparolatków, dlatego stosowanie kremu pod oczy najlepiej zacząć wraz z używaniem innych kosmetyków. Z biegiem lat wymagania cery będą rosły, więc skład produktu powinien się zmieniać.
Czytaj także: Odmładza, rozświetla, likwiduje zmarszczki i niedoskonałości. Ten uniwersalny kosmetyk sprawdzi się do każdego rodzaju cery
Jaki krem pod oczy najlepiej wybrać?
Krem pod oczy jest kosmetykiem przeznaczonym specjalnie do tych rejonów twarzy dlatego, zamiast smarować ją zwykłym kremem, należy wybrać produkt dedykowany. Formuły takie mają inną konsystencję i skład, który nie podrażnia delikatnej skóry, a także samych oczu, jeśli przypadkiem się do nich dostanie, ani nie wywoła infekcji. Kosmetyk powinien być testowany oftamologicznie, czyli okulistycznie.
Wybór konkretnego produktu zależy od rodzaju cery i jej potrzeb, w tym funkcji, jakie ma spełniać. Ważny jest też skład, który jest dobrze tolerowany – wiele silnie działających składników może nie nadawać się do wrażliwej skóry.
Spośród wielu rodzajów kosmetyków pod oczy do najpopularniejszych należą:
- krem pod oczy nawilżający,
- krem pod oczy przeciwzmarszczkowy,
- kremy pod oczy na cienie i worki pod oczami.
Co powinien zawierać dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy?
Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać składnik aktywne, które przyczyniają się do zwiększenia nawilżenia skóry, jej odżywienia i produkcji białek budulcowych, co pomaga wygładzić jej powierzchnię i zwiększyć jędrność oraz napięcie. Związków o potwierdzonym działaniu anti-age jest sporo, przy czym w kosmetykach dostępnych w Polsce można znaleźć znane substancje, jak i sporo nowości:
- kwas hialuronowy (HA) – składnik, który występuje naturalnie w skórze, gdzie wiąże wodę, zwiększając jej nawilżenie,
- kwas poliglutaminowy (PGA) – naturalny związek o podobnych właściwościach do HA, ale wiążący pięć razy więcej wody, a także zmniejszający rozpad kwasu hialuronowego w skórze,
- retinol, bakuchiol – związki należące do retinoidów, których działanie polega na pobudzaniu produkcji białek skóry: kolagenu i elastyny, przy czym bakuchiol to lepiej tolerowany niż retinol naturalny związek roślinny,
- kolagen – wzmacnia ochronną barierę skóry, zabezpieczając ją również przed utratą wody,
- peptydy – drobne cząsteczki białkowe, które wnikają w skórę i wspierają produkcję kolagenu,
- ceramidy – wzmacniają skórę i chronią jej nawilżenie,
- niacynamid – antyoksydacyjna witamina o działaniu rozjaśniającym i nawilżającym polecana jest zwłaszcza przy skórze tłustej,
- witamina C – antyoksydant chroniący przed promieniowaniem UV, stresem oksydacyjnym i przebarwieniami,
- witamina E – działa antyoksydacyjnie i kojąco, wspomaga regenerację i nawilżenie skóry,
- koenzym Q10 (CoQ10) – chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i powstawaniem zmarszczek,
- alfa-hydroksykwasy (AHA) – kosmetyczne kwasy owocowe, które delikatnie złuszczają skórę, wygładzając jej powierzchnię i koloryt oraz przyspieszając odnowę, np. kwas migdałowy, mlekowy czy migdałowy,
- kwas ferulowy – chroni skórę przed uszkodzeniami przez czynniki środowiskowe, działa antyoksydacyjnie i przeciw drobnoustrojom,
- wyciągi roślinne – działają przeciwzapalnie, zwalczają wolne rodniki i wspomagają stan skóry,
- jad pszczeli – apitoksyna nasila odnowę skóry i działa ujędrniająco,
- filtr UV – ochrona przeciwsłoneczna o współczynniku SPF (minimum 20) jest wskazana w kosmetykach pod oczy przeznaczonych na dzień.
Krem na cienie i worki pod oczami
Opuchlizna pod oczami, określana jako worki, której często towarzyszą sińce zwane cieniami, to często objaw zmęczenia, niewyspania i niedotlenienia organizmu. Mogą być też dziedziczne, o czym świadczy ich pojawienie się w młodym wieku.
Worki i ciemne obwódki są wynikiem stanu zapalnego wywołanego działaniem słońca, wolnymi rodnikami (np. z zanieczyszczeń powietrza), a także stresu czy alergii. Obrzęk wynika z tego, że komórki skóry nie są szczelne, przez co część wody przenika do przestrzeni międzykomórkowej, skąd trudno ją odprowadzić. Może w tym pomóc jedynie doraźnie krem zawierający odwadniającą kofeinę. Pozbycie się nadmiaru wody i zasinień ułatwią także kosmetyki zawierające wyciągi z kawy lub zielonej herbaty (również jako źródło pochodnych kofeiny).
Drugim polecanym składnikiem przy tym problemie jest witamina K, która wspiera krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych, przyczyniając się do zmniejszenia opuchlizny i sińców pod oczami.
Można też sięgnąć ponadto preparat zawierający kwas kojowy. Działa on depigmentacyjnie, ale tylko na przebarwienia skóry, pomagając wyrównać jej koloryt. Oprócz polecanych wyżej składników krem powinien zawierać też inne, które działają nawilżająco, ochronnie i przeciwstarzeniowo.
Jak aplikować krem pod oczy?
Przy aplikacji kremu pod oczy najważniejsze jest to, by robić to na oczyszczoną skórę w pierwszej kolejności przed innymi kosmetykami. W ten sposób możliwe jest wniknięcie jego składników w głąb cery. Oprócz tego trzeba zachować higienę i delikatność.
Jak używać kremu pod oczy i na powieki? Oto instrukcja krok po kroku:
- Umyj i osusz dłonie.
- Nałóż na opuszek porcję kosmetyku wielkości groszku. Używaj serdecznego lub małego palca – są mniejsze i słabsze niż np. palec wskazujący, co ułatwia ostrożną aplikację na tak delikatnej skórze.
- Zacznij nakładanie kosmetyku od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego (nie za blisko linii rzęs), zostawiając na skórze kropki z kremu, a następnie delikatne je wklepując.
- Większość kremów można stosować także w niewielkiej ilości na powieki, co jest często podane na opakowaniu.
- Po aplikacji odczekaj 2 minuty przed nałożeniem kolejnego kosmetyku albo makijażu, by krem pod oczy całkowicie się wchłonął.
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Rutkowski przed walką ucieka z Polski: "Nie ma przeproś". Stonoga odetchnie z ulgą?
- Golił się na zapałkę, a dziś? Trudno uwierzyć, że to Stachursky! Ekspert ocenia
- Niebywałe, jak dziś wygląda gwiazda "Mydełka Fa". Marlena Drozdowska żyje jak królowa
- Zgotowali piekło rodzicom Ewy Wachowicz. Wstrząsające, jak dziś o tym mówi