Spis treści
Krem na zmarszczki odpowiednio dobrany do potrzeb skóry nie tylko jest w stanie opóźnić oznaki starzenia, ale także zniwelować zmiany już istniejące. Stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego warto rozpocząć już w wieku lat trzydziestu. Jednak jest to kwestia mocno indywidualna, zależna od rodzaju skóry, genów, wcześniej stosowanej pielęgnacji i stylu życia.
Jak działają kremy przeciwzmarszczkowe?
Najlepszy krem na zmarszczki to taki, który wykazuje intensywne działanie kondycjonujące naskórek. Dzięki temu wygładza i zmiękcza skórę, delikatnie wypełniając powstałe już zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych. Nie jest w stanie usunąć istniejących zmian całkowicie, może jednak przyczynić się do ich spłycenia.
Sposób działania konkretnego kremu na zmarszczki zależy od sposobu i częstotliwości jego stosowania oraz od znajdujących się w składzie substancji aktywnych. W każdym kosmetyku tego rodzaju znaleźć można dwie fazy: wodną oraz tłuszczową. Są one bazą, mieszczącą wszystkie substancje czynne rozpuszczalne w wodzie bądź tłuszczach.
Jakie składniki znaleźć można w składzie kremu przeciwzmarszczkowego? Są to między innymi proteiny, tłuszcze, pigmenty, witaminy. Znajdziemy tu substancje oczyszczające, łagodzące podrażnienia oraz korzystnie wpływające na metabolizm komórkowy. Inne składniki pełnią rolę stymulantów w procesie tworzenia się kolagenu i elastyny, nadających skórze jędrność i elastyczność. Często obecna w przeciwzmarszczkowych kremach kofeina zapewnia odpowiednie krążenie krwi, poprawia napięcie skóry i zmniejsza opuchnięcia. Witamina C rozjaśnia przebarwienia dodające lat.
Często promowanym w ostatnim czasie składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych jest kwas hialuronowy, który odpowiada przede wszystkim za właściwie nawilżenie. Z kolei dodatek przeciwutleniaczy, np. polifenoli, pełni funkcje ochronne.
Wśród kremów przeciwzmarszczkowych znaleźć można kosmetyki przeznaczone na dzień i na noc. Warto zachowywać to rozróżnienie, gdyż w poszczególnych częściach doby skóra funkcjonuje zupełnie inaczej. W ciągu dnia priorytetem jest ochrona przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, warunków pogodowych i stresu. Noc to czas regeneracji. Właśnie wówczas podział komórkowy jest najbardziej intensywny. Odbudowuje się także naturalna warstwa ochronna naskórka.
Jak wybrać dobry krem przeciwzmarszczkowy?
Najlepszy krem na zmarszczki to produkt, którego warto poszukiwać z należytą pieczołowitością. Wybór nie jest prosty, jednak istnieje kilka obiektywnych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę.
W pierwszej kolejności zastanowić należy się nad potrzebami skóry. Krem zawsze powinien być dopasowany do rodzaju cery i w przypadku wariantu przeciwzmarszczkowego zasada ta nie ulega zmianie. Skóra sucha, najbardziej podatna na pierwsze oznaki starzenia, potrzebuje kosmetyku o bogatej konsystencji, który będzie działał nawilżająco i odżywczo. W przypadku cery mieszanej lub tłustej lepiej sprawdzą się lekkie konsystencje, żelowe lub emulsyjne, które obciążają skóry.
Najlepszy krem przeciwzmarszczkowy powinien być także dopasowany do wieku. W przypadku osób trzydziestoletnich nie ma konieczności korzystania z kosmetyków o bardzo bogatej formule. Składniki aktywne powinny znajdować się tu w mniejszych stężeniach i lżejszej formie. Skóra na tym etapie podlega jeszcze wahaniom hormonalnym i może produkować więcej sebum.
Najważniejszą kwestią jest skład kremu. To właśnie on decyduje, do jakiej skóry i do jakiego wieku dopasowany jest dany kosmetyk. Czego powinniśmy szukać w kremie, aby mieć pewność, że zadziała on przeciwzmarszczkowo?
Najważniejsze są składniki aktywne: koenzym Q10, kwas ferulowy, liposomy oraz peptydy. To właśnie te substancje odpowiedzialne są za zwiększenie produkcji kolagenu oraz wspieranie procesów odbudowy komórek skóry. Istotna jest również rola antyoksydantów: przede wszystkim witaminy A, nazywanej także retinolem, oraz witamin E i C. W przypadku złej tolerancji retinolu polecany jest jego roślinny krewny, bakuchiol.
Za właściwe nawilżenie skóry odpowiada najczęściej kwas hialuronowy - substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Wypełnia ona skórę, spłycając zmarszczki, poprawia jej fakturę i wygładza. Wiele badań potwierdza także przeciwstarzeniowe działanie roślinnych komórek macierzystych. Coraz częściej są one wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do niwelowania zmarszczek. Działają ochronnie, stymulują fibroblasty do tworzenia włókien kolagenowych, zapewniają także ochronę przed promieniowaniem UV. Roślinne komórki macierzyste poprawiają również napięcie i jędrność skóry, spłycają zmarszczki i koordynują procesy regeneracyjne.
Jak wspomóc działanie kremu na zmarszczki?
Czy kremy przeciwzmarszczkowe działają? Tak, jeśli mają w swoim składzie odpowiednie składniki aktywne i zostały dobrane z uwzględnieniem potrzeb skóry, można za ich pomocą osiągnąć dobre rezultaty. Warto jednak wspomóc działanie tych kosmetyków. W jaki sposób?
Oprócz kremu zadbajmy także o preparaty oczyszczające. Pozbawiona zanieczyszczeń skóra lepiej przyswoi składniki zawarte w kremie. Raz na jakiś czas warto nałożyć na twarz maseczkę ujędrniającą oraz zaaplikować liftingujące serum. Zadbajmy także o zdrową dietę, uwzględniającą owoce i warzywa oraz zdrowy sen. Nawilżanie ważne jest nie tylko od zewnątrz. Dbajmy o nawodnienie organizmu, wypijając odpowiednie ilości wody.