Spis treści
Liście laurowe – skąd się biorą i co w sobie skrywają?
Liście laurowe, nazywane także bobkowymi, pochodzą z krzewu lub niewielkiego drzewa wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis). Pochodzi on z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. Naturalnie występuje w rejonie basenu morza Śródziemnego, ale z powodzeniem można uprawiać go także w Polsce.
Zobacz także: Zaparz i pij. Po 3 dniach kaszel i ból gardła zniknie
O tym, jak wyhodować własny krzaczek laurowy, przeczytasz w portalu RegioDom, w materiale Grażyny Zwolińskiej „Liście laurowe z własnego drzewka. Świeże są lepsze niż suszone! Jak uprawiać wawrzyn w doniczce?”.
Właściwości zdrowotne liści laurowych wynikają z substancji czynnych, które się w nich znajdują:
- olejek eteryczny,
- pinen,
- felandren,
- geraniol,
- linalol,
- garbniki,
- gorycze.
Właściwości zdrowotne liści laurowych. Mają wiele zastosowań, nie tylko w kuchni
W medycynie ludowej wawrzynowi przypisywano właściwości pomocne przy ukąszeniach owadów (os, szerszeni i pszczół) oraz wężów i skorpionów. Uważano go za naturalny antybiotyk, który zwalcza prątki gruźlicy, pomaga w udrażnianiu oskrzeli i leczeniu astmy oraz kaszlu.
W średniowieczu liście bobkowe wykorzystywano do przygotowywania leków na uśmierzenie bólu brzucha oraz do leczenie bólów o podłożu reumatycznym i mięśniowym.
Współcześnie najczęstszym zastosowaniem lauru jest dodawanie jego liści do zup, sosów, marynat, a także octów. Służą również do aromatyzowania wódek i likierów. Na ich bazie można przygotować też leczniczą nalewkę wspierającą układ pokarmowy – laurówkę lub pomagający na niestrawność napar z liści bobkowych.
Wśród właściwości wodnych i alkoholowych liści laurowych dr Henryk Różański wymienia działanie: pobudzające krążenie krwi, ochronne na miąższ wątroby, żółciopędnie i żółciotwórcze, rozkurczowe i stymulujące centralny układ nerwowy. Dodaje, że wawrzyn szlachetny wzmaga także diurezę i wydzielanie potu, przez co ułatwia usuwanie szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii.
Wyciągi na bazie liści laurowych wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe. Jeśli zastosujemy je na skórę, możemy liczyć na poprawę jej kolorytu, odkażenie oraz osuszenie, co jest szczególnie polecane przy cerze trądzikowej. Płukanie w nich włosów pomoże w walce z łupieżem oraz wzmocni osłabione kosmki, dodając im blasku.
Ziołowe płukanki do włosów wspomogą ich porost i naturalnie poprawią ich kondycję
Wypadanie włosów prowadzi nie tylko do problemów estetycznych, ale także do obniżenia samooceny. Przyczyn osłabienia i nadmiernego gubienia włosów jest wiele, a wpływ na nie mają stres, niedobory żywi...
Na co pomaga moczenie nóg w liściach laurowych?
Kolejny sposób na wykorzystanie liści laurowych, to sprawdzona metoda naszych babć, które dodawały je do relaksującej kąpieli stóp. Za przyjemne doznania przed i po kąpieli odpowiadają zawarte w liściach substancje czynne, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Po takiej kąpieli można się spodziewać odświeżenia oraz zmniejszenia obrzęków i dolegliwości bólowych. Ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe wawrzynu szlachetnego, kąpiel w odwarze lub naparze z jego liści może też pomóc w zwalczaniu grzybiczych infekcji stóp.
Jak przygotować kąpiel z liśćmi laurowymi?
- Zagotuj wodę i wrzuć do garnka kilka świeżych lub suszonych liści laurowych (ok. 15 sztuk na 1 litr wody).
- Odstaw garnek z liśćmi laurowymi na kilka minut, aby aromat i olejki z liści uwolniły się do wody.
- Ostudź do odpowiedniej temperatury i przecedź do miski.
- Mocz stopy przed ok. 15-20 minut, delikatnie je masując. Dokładnie osusz skórę po kąpieli.
Należy pamiętać o tym, że wpływ liści laurowych na skórę może być różny. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Dlatego zawsze przed pierwszym użyciem nowego ziela, zalecane jest przeprowadzenie testu uczuleniowego na niewielkiej powierzchni skóry.
Źródła:
- Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Mateusz Emanuel Senderski, Podkowa Leśna 2015 r.
- Rośliny Biblijne, Ziemia Święta, Barbara Szczepanowicz, Petrus, Kraków, 2014 r.
- Wawrzyn – Laurus Medycyna dawna i współczesna