Spis treści
Ile kosztuje komunia w 2023 roku? To zależy! Z pewnością coraz więcej
Ze względu na inflację i rosnące ceny żywności organizacja, choćby niewielkiego poczęstunku, to niemały wydatek dla rodzinnego budżetu. A to przecież dopiero początek wydatków, jakie czekają rodziców dzieci, które idą w tym roku do pierwszej komunii. Podrożało właściwie wszystko, w związku z czym w stosunku do zeszłego roku zmieniły się choćby ceny ubrań, czy kwiatów niezbędnych do przyozdobienia kościoła.
Czytaj też: Ile dać do koperty na komunię? Jaki prezent kupić? Podajemy konkretne kwoty i przykłady
Koszty przyjęcia komunijnego coraz wyższe. Ile kosztuje talerzyk na komunię 2023? Podajemy ceny w Warszawie i Krakowie
Ceny różnią się przede w zależności od wielkości miejscowości, w której odbędą się sakrament i przyjęcie.
Poczęstunek po komunii oczywiście nie jest obowiązkowy, jednak wielu rodziców tego wyjątkowego dnia chce skupić się na świętowaniu, a nie organizacji spotkania. Nawet zapraszając do restauracji jedynie najbliższą rodzinę, trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej tysiąca złotych. Koszty zależą od liczby zaproszonych gości i rodzaju lokalu, nie ma jednak górnej granicy.
Pomimo cen, restauracje są oblegane, a przyjęcie trzeba zaplanować o wiele wcześniej.
Salę należy rezerwować z wyprzedzeniem… 2 – 3 lat! Dzwoniłam w 40 miejsc, zanim udało mi się znaleźć coś wolnego. Ceny za sam obiad w typowo „komunijnym” miejscu, często bez przystawek czy deseru, zaczynają się od 180 zł i dochodzą średnio 220 zł – mówi mama z Warszawy.
Trudno odmówić jej racji. Sprawdziliśmy i jedna z restauracji na Ursynowie oferuje różne menu, od 165 złotych za osobę do 190 złotych. Oferta dla dzieci jest zazwyczaj tańsza. W tym przypadku wynosi 70 złotych.
Zakładając średnią cenę 200 złotych, organizacja poczęstunku dla dwójki rodziców, dziecka i siódemki gości w Warszawie to wydatek rzędu 2000 złotych.
Marta, również ze stolicy, uważając, że komunia to nie jest małe wesele, wyprawia ją na... działce rekreacyjnej. Jak mówi, pomysł budzi duże zdziwienie dorosłych, ale dzieci są zachwycone.
Będzie dobre jedzenie, stosowne do okazji dekoracje, goście i prezenty. Czeka nas tylko trochę pracy, ale po prostu z czystej przekory nie chcemy płacić takich pieniędzy za obiad – tłumaczy.
Magda z Krakowa nie kryje oburzenia. Jak mówi, obiad wraz z deserem i zimną płytą w zeszłym roku kosztował około 180 złotych za osobę, w tym roku jest to 220 złotych. Co więcej, już w marcu brakowało wolnych miejsc w lokalach. Restauratorzy tłumaczą się nadrabianiem strat po pandemii koronawirusa.
Czytaj też: Życzenia komunijne dla chłopców oraz dziewczynek - gotowe wierszyki
W jednej z krakowskich restauracji cena za osobę to 200 złotych. Do wyboru jest zupa, drugie danie, tort komunijny, zimna płyta, ciasto i jedno danie na kolację na ciepło. Do tego gorące i zimne napoje bez limitu. Za dziecko do 12. roku życia zapłaci się tam 150 złotych.
Należy zauważyć, że poczęstunek w gronie 10 osób to wyjątkowo małe spotkanie rodzinne. Ile kosztuje komunia na 40 osób? Przy cenie 200 złotych za talerzyk będzie to 8 000 złotych. Przy cenie 220 złotych od osoby da to już łącznie 8 800 złotych.
Wydawać by się mogło, że ceny w mniejszych miejscowościach powinny być niższe, choć nie zawsze jest to duża różnica. W tym roku rzadko spadają one poniżej 200 złotych za osobę.
Dodatki, strój i ozdoby, czyli dodatkowe koszty pierwszej komunii świętej
Inne są także wydatki w różnych parafiach – niekiedy rodzice decydują się na upominek dla księdza i bogatsze przyozdobienie kościoła, innym razem na skromniejsze. Co roku jednak trzeba zapłacić za ubiór dziecka, dodatki do niego i ozdoby (mniej bądź bardziej skromne) świątyni.
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Podstawą jest strój dla dziecka – alba bądź garnitur czy sukienka, choć można kupić wersję używaną, w dobrym stanie, a tańszą. W tym roku w jednej z podwarszawskich miejscowości rodzice zapłacą za albę po 260 złotych. Złożą się również na prezent na potrzeby kościoła, czyli w ich przypadku obrusy, po 300 złotych. Zapłacą po 80 złotych za małe chlebki dla dzieci i jeden duży dla księdza. Wianuszek na głowę dla dziewczynki to kolejny wydatek, w zależności od rodzaju kwiatów i wielkości. Nasza rozmówczyni zapłaciła za niego 150 złotych. Pamiątka, czyli zdjęcia i film w chmurze wyniosą po 120 złotych od dziecka, a koszt pendrive'a to 50 złotych. Kwiaty na przyozdobienie kościoła, a także dla nauczycieli i rodziców wyniosą łącznie 2000 złotych. Do stroju dziecka należy dokupić buty i dodatki. Eleganckie buty mogą kosztować 100 – 200 złotych, rękawiczki dla dziewczynki 20 – 60 złotych, torebka od 20 złotych wzwyż.
W przypadku rodziców, którzy zdecydują się na usługi fryzjerskie tego dnia dla siebie bądź dziecka, koszty wzrastają. Ponadto rodzice powinni brać pod uwagę koszt własnych stylizacji.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!