Pink Lips Project jest wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland w ramach trwającego od dziś do 28 stycznia Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Organizatorzy projektu zachęcają kobiety do pomalowania swoich ust na różowo i noszenia różowych elementów odzieży na znak solidarności. Ma to być nie tylko symbol, ale także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej, oraz wyrażenie szacunku dla kobiet, które podjęły walkę z rakiem szyjki macicy.
Pink Lips Projekt w Gdańsku
Gdańsk, jako jedno z wielu miast także przyłączyło się do akcji. Wiadukt przy ul. Kościuszki (na wysokości Galerii Bałtyckiej) przez najbliższe dni będzie podświetlony na różowo. Iluminacja uruchomiona zostanie dziś, 22 stycznia 2018 roku po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.
W Pink Lips Projekt zaangażowali się również studenci medycyny, którzy będą prowadzić akcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców Gdańska w Galerii Manhattan, pubach i na uczelniach, a także podczas lokalnych wydarzeń tj. ParkRun, Kino Kobiet.
Akcję może poprzeć każdy – wystarczy zrobić sobie zdjęcie, oznaczyć je tagiem #pinkchallenge i nominować znajomych do szerzenia tej inicjatywy.
Szczegóły na profilu FB organizatorów oraz na stronach www.zwrotnikraka.pl, www.kwiatkobiecosci.pl.
3000 Polek rocznie
Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę “RSM”. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, to wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii.
Zobacz także:
- Raka macicy można pokonać. W bardzo prosty sposób
- Szczepionka, która chroni przed rakiem szyjki macicy
- Kobiece nowotwory - jak je przechytrzyć?
HPV – wirus groźny dla kobiet i mężczyzn. Jak można się nim zarazić?