Badania profilaktyczne, które mogą uratować nam życie, to USG piersi, mammografia i cytologia. Co powinnyśmy o nich wiedzieć?
Badania USG piersi
Ich regularne wykonywanie jest zalecane zwłaszcza młodym kobietom. Jest całkowicie bezbolesne i skutecznie umożliwia sprawdzenie, czy w tkance nie pojawiły się niepokojące zmiany.
Mammografia
Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiet dojrzałych jest mammografia. To nieinwazyjne badanie jest radiologiczną metodą analizy sutka, umożliwiającą wykrycie zmian nowotworowych w niemal 80% przypadkach. Zwykle guzy piersi osiągają średnicę ok. 1 cm w ciągu 7-8 lat. Mammografia jest w stanie wykryć zmiany na 2 do 4 lat, zanim staną się one wyczuwalne. – mówi dr Wojciech Kuziemski, radiolog z Kliniki INVICTA w Gdańsku.
Badanie mammograficzne wykonuje się w pozycji stojącej, pierś jest umieszczana pomiędzy dwiema powierzchniami aparatu. Dla niektórych kobiet nie jest to przyjemny moment, ale warto pamiętać, że trwa tylko parę sekund, a pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu naszego zdrowia. Najlepiej jest wykonać badanie pomiędzy 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego – w tym okresie piersi są najmniej bolesne. Ważne jest także to, by w dniu badania nie stosować środków chemicznych w okolicach piersi, takich jak mleczka kosmetyczne, dezodoranty czy perfumy – mogą one bowiem zaburzyć obraz badania i niekorzystnie wpływać na wiarygodność uzyskanego wyniku.
Rak szyjki macicy
To drugi z najczęściej występujących nowotworów złośliwych narządów rodnych. Najbardziej narażone na jego atak są kobiety pomiędzy 40-45 rokiem życia. Ponieważ we wczesnym stadium nowotwór ten nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.
Cytologia
Badanie cytologiczne odbywa się podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. - Polega na ocenie mikroskopowej pobranych wcześniej komórek nabłonka wyściełającego szyjkę macicy. Na podstawie analizy można wykryć nie tylko nowotwory w zaawansowanym stadium, ale także stany przednowotworowe. I oczywiście odpowiednio wcześnie zareagować. – wyjaśnia dr Marta Błaszczak, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.
Kiedy?
Kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne, powinny wykonywać badania cytologiczne co trzy lata. Jeśli jednak w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka szyjki lub też pacjentka jest nosicielką wirusa HIV - badania takie powinny być wykonywane częściej. Panie, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, powinny przebadać się po skończeniu 25 roku życia.
- Na kilka dni przed badaniem należy powstrzymać się od stosowania leków i globulek dopochwowych oraz irygacji pochwy. Co 24 godziny przed badaniem pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków seksualnych, a w przypadku stwierdzonych stanów zapalnych dróg rodnych zaleca się ich wyleczenie przed pobraniem wymazu. Ważne, by badanie nie było wykonywane podczas miesiączki. - uzupełnia dr Błaszczak.
Wiele badań profilaktycznych można wykonać w ramach programów realizowanych we współpracy z NFZ, pacjentki nie poniosą wtedy żadnych kosztów.
Zobacz także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Piotr Głowacki ma WREDNĄ ŻONĘ? Przed kamerami pokazała swoją prawdziwą twarz
- Tak Dowborowie wparowali na premierę do teatru! Wielu uzna to za NIESTOSOWNE! [FOTO]
- Dominika Kulczyk zszokowała gapiów! Milionerka rzuciła się do dzikiego tańca ZDJĘCIA
- Syn Steczkowskiej poszedł na szkolenie wojskowe. Ciągnął walizkę po piachu