Witaminy to, tak jak białka czy tłuszcze, składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Są też niezwykle ważne w procesie odchudzania, ponieważ bez witamin organizm nie będzie chudł efektywnie.
- Szczególnie cenne są witaminy z grupy B, które biorą udział w spalaniu węglowodanów. Ich niski poziom nie jest w stanie zapobiec odkładaniu się niepotrzebnych tłuszczów - wyjaśnia Konrad Gaca, ekspert leczenia otyłości.
Niedobór witaminy D może objawiać się rozmiękaniem kości. Jest to wyjątkowo niebezpieczne dla osób, które czynnie uprawiają sport, bo może dodatkowo narażać je na kontuzje.
- Witaminy są niezbędne także podczas budowania masy mięśniowej. Przy ich niedoborach praca nad zgrabną sylwetką jest więc praktycznie niemożliwa - dodaje specjalista.
Z kolei braki witaminy C wpływają również negatywnie na spalanie, bo mogą przyczynić się do osłabienia odporności całego organizmu, a to z kolei przełożyć się na przemęczenie, senność i brak energii.
- Ciągłe uczucie zmęczenia może nas skutecznie odciągać od regularnych ćwiczeń fizycznych. Złe samopoczucie może również być powodem ciągłego odczuwania chęci sięgnięcia po słodkie przekąski, w celu uzupełnienia braków energetycznych - zwraca uwagę Konrad Gaca.
Nie można zapomnieć o błonniku, który odgrywa bardzo ważną rolę w odchudzaniu. Przede wszystkim dlatego, że daje uczucie sytości, wchłania wodę i pęcznieje w żołądku. Najwięcej błonnika znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych (razowym pieczywie, grubych kaszach, brązowym ryżu) i otrębach.
Osoby na diecie powinny włączył w swój jadłospis takie produkty, jak ostra papryka, pieprz i imbir. Dlaczego? - Ponieważ są naturalnym źródłem termogeników. Przyspieszają one metabolizm i spalanie tłuszczu. Termogeneza to nic innego jak wytwarzanie ciepła i utrzymywanie stałej temperatury ciała. Większe wytwarzanie ciepła powoduje większe wydatkowanie energii i co za tym idzie - spalanie. Termogenezę można przyspieszyć poprzez aktywność fizyczną, a także substancje pochodzące z żywności - tłumaczy Konrad Gaca.
Zaznacza jednocześnie, że jest przeciwnikiem „tabletek na odchudzanie”. - Stawiam na mądrą suplementację regeneracyjną, która jest uzupełnieniem indywidualnie dopasowanego systemu żywieniowego i treningowego - dodaje ekspert ds. leczenia otyłości.
Jeśli zaś chodzi o chrom, L-karnitynę czy jod, to podkreśla, że rozsądna suplementacja nie zaszkodzi. Chrom wspomaga metabolizm, L-karnityna przyspiesza spalanie, a jod umożliwia tarczycy wytwarzanie hormonów pobudzających przemianę materii.
- W czasie odchudzania w organizmie dochodzi bowiem do kumulacji wolnych rodników, dlatego suplementacja jest niezbędnym działaniem, które zagwarantuje nam zdrowie podczas redukcji wagi - dodaje Gaca.
Archiwalne wydania Leksykonu Zdrowia możecie kupić tutaj:
KURIER LUBELSKI + XIII cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + XII cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + XI cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + X cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + IX cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + VIII cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + IV cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!
KURIER LUBELSKI + III cz. LEKSYKONU ZDROWIA. KLIKNIJ I KUP!