Co robić, żeby mieć płaski brzuch? Wystarczą dietetyczne triki bez rewolucji na talerzu. Oto 15 sprawdzonych sposobów na szczupłą talię

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Płaski brzuch nie zawsze idzie w parze ze szczupłą sylwetką, nie mówiąc już o tej pulchnej. Ten rejon ciała powiększa się jednak nie tylko na skutek nadmiaru kalorii, bo w pasie poszerza nas też wszechobecny stres. Aby wyszczuplić talię, warto uporać się nie tylko z tkanką tłuszczową, ale także z opuchlizną brzucha i wzdęciami. Jak to zrobić? Ta łatwa metoda to zestaw dietetycznych trików – wszystkie o skuteczności potwierdzonej naukowo.

Spis treści

Jak schudnąć z brzucha za pomocą diety?

Centymetr jest lepszym miernikiem postępów w odchudzaniu niż waga – chyba, że urządzenie umożliwia ocenę poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.Co jeść,
Centymetr jest lepszym miernikiem postępów w odchudzaniu niż waga – chyba, że urządzenie umożliwia ocenę poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Co jeść, by mieć płaski brzuch? Wypróbuj 15 sprawdzonych sposobów, które pomogą wyszczuplić środkowe rejony ciała. Jose Manuel Gelpi Diaz/123RF

Brzuch i okolice talii to rejon, w którym tkanka tłuszczowa odkłada się szczególnie łatwo. Winne są nie tylko predyspozycje genetyczne (m.in. figura typu jabłko), ale też styl życia. Pewne nawyki sprawiają bowiem, że tyjemy właśnie w środkowej części ciała. Tak działa nadmierny i przewlekły stres, który potęgujemy na własne życzenie, nie wysypiając się, nie dbając o odżywczą dietę i zwiększając dawki kofeiny.

Czytaj także: Pij te napoje, a będziesz mieć talię osy. Oczyszczają organizm i redukują oponkę. Napoje na płaski brzuch pomogą zmniejszyć obwód w pasie

Działanie tuczące brzuch mają też pewne produkty spożywcze – to przede wszystkim słodycze i słodzone napoje, które zapewniają nadmierne dawki kalorii naraz. Jeżeli dodatkowo zawierają przetworzone tłuszcze roślinne i podobne składniki zasobne w nasycone kwasy tłuszczowe, sprzyjają przyrostowi wagi w jeszcze większym stopniu.

Spożywanie cukrów nasila wydzielanie insuliny, natomiast hormon ten uruchamia proces odkładania tkanki tłuszczowej. Wysoki jego poziom sprzyja więc tyciu, a dodatkowo powoduje wahania stężenia cukru we krwi, co z kolei przyczynia się do napadów głodu.

Należy przy tym pamiętać, że stosowane w sklepowych produktach sztuczne słodziki zaburzają glikemię w jeszcze większym stopniu niż cukier (a właściwie stosowany powszechnie, jeszcze niekorzystniejszy dla metabolizmu syrop glukozowo-fruktozowy), powodując też większy przyrost masy ciała. Warto wybierać więc tylko naturalne zamienniki cukru.

Sprawdź, jakie produkty i nawyki pomogą odchudzić brzuch!

Dowiedz się więcej na temat:

Ile cukru można jeść na diecie odchudzającej?

Chcąc schudnąć z brzucha, należy pożegnać się z przemysłowymi słodyczami i napojami. Nie znaczy to jednak, że wszystko, co słodkie, od teraz jest zakazane. Można jeść owoce, domowe wypieki z naturalnych składników i prozdrowotne przekąski czy desery ze sklepu – ważne jednak, by zawierały tylko zdrowe składniki i nie za dużo cukru, najlepiej do 5 g na 100 g (to znaczna różnica w porównaniu z np. płatkami granola, która ma go ponad 20 g, czy zwykły baton – ponad 40 g). By przyzwyczaić się do mniej słodkiego smaku i przestać tęsknić za łakociami, wystarczy zwykle kilkanaście dni.

Na co dzień warto natomiast wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli nie powodujące dużych skoków poziomu glukozy i insuliny we krwi. Jak je rozpoznać? Są w jak największym stopniu nieprzetworzone! Sprawdź w naszej galerii, co najlepiej jeść!

Przeczytaj także:

Co jeść na szczupły brzuch?

Dieta na płaski brzuch powinna składać się z minimalnie przetworzonych produktów i najlepiej posiłków przygotowanych w domu, w przypadku których mamy kontrolę nad jej składem i sposobem przygotowania.

W codziennym menu powinny znaleźć się zwłaszcza odpowiednie ilości składników takich jak:

  • Błonnik – niestrawne związki z produktów roślinnych ułatwiają trawienie, przeciwdziałają zaparciom, zapewniają wzmożoną sytość po posiłku i hamują nadmierny apetyt. Związki zawarte w błonniku pokarmowym odżywiają korzystną mikroflorę jelita grubego i sprawiają, że wolniej trawimy węglowodany i wchłaniamy cukry proste, co pomaga ograniczyć wydzielanie insuliny i tycie.
  • Probiotyki – dobroczynne drobnoustroje wspierają zdrowie jelit, odporność i nastrój, a także szczupłą figurę, ponieważ wpływają na wykorzystanie mniejszej liczby kalorii z pożywienia. Probiotyczne bakterie dostępne w postaci kapsułkowanej (szczepy o konkretnym, sprawdzonym działaniu), a także jako pożyteczne bakterie kwasu mlekowego występują w niepasteryzowanych kiszonkach.
  • Potas – pierwiastek o działaniu antagonistycznym (przeciwstawnym) do sodu pomaga pozbyć się z organizmu tego drugiego, a wraz z nim – nadmiaru wody, jaka jest przez niego zatrzymywana. Źródłem potasu są przede wszystkim warzywa (również w postaci soków, ale bez soli) oraz owoce, zwłaszcza suszone.
  • Zielone warzywa – produkty roślinne w tym kolorze zawierają barwnik chlorofil, który ma silne działanie odtruwające organizm i neutralizujące nadmiar związków kwasowych, a w jelicie – ograniczające procesy gnilne, które są źródłem gazów i wzdęć.
  • Zioła – oprócz tego, że zawierają chlorofil, dostarczają również witaminę C i związki ułatwiające trawienie zwłaszcza tłuszczów i zmniejszające powstawanie gazów. Pomagają też zmniejszyć ilość soli w posiłkach bez utraty ich atrakcyjnego smaku.
  • Woda – niedobory wody w organizmie przyczyniają się do jej zatrzymywania w roli rezerwy, a przez to do powstawania nieestetycznych obrzęków ciała. Dlatego jej poziom należy uzupełniać stale w ciągu dnia, sięgając również po herbatki z ziołami oraz przyprawami korzennymi – dodatki te są znane z działania ograniczającego wzdęcia.

Jakie produkty najlepiej wybierać, by łatwo schudnąć z brzucha, jakie nawyki zmienić oraz czego unikać – tego dowiesz się z naszej galerii.

Polecamy ponadto:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet