Szczepionka, która chroni przed rakiem szyjki macicy

Paulina Błaszkiewicz
Szczepienia dziewcząt z rocznika 2004 i 2003 przeciwko brodawczakowi ludzkiemu HPV  będą wykonywane w Centrum Medycznym OLK-MED
Szczepienia dziewcząt z rocznika 2004 i 2003 przeciwko brodawczakowi ludzkiemu HPV będą wykonywane w Centrum Medycznym OLK-MED
Toruń był jednym z pierwszych miast w Polsce, które refundowały szczepienia dla dziewcząt na HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. W tym roku ze szczepień może skorzystać 440 nastolatek.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z czynników wywołujących raka szyjki macicy. Do większości zakażeń genitalnymi typami HPV dochodzi w czasie pierwszych kontaktów seksualnych, a także przez kontakt skóra - skóra.
Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Tymczasem przed rakiem szyjki macicy można się uchronić. Dorosłym kobietom lekarze zalecają badania cytologiczne raz w roku, które pozwalają uchwycić wczesne zmiany, a nie od dziś wiadomo, że rak szyjki macicy to jeden z nowotworów, który - jeśli jest wcześnie wykryty - jest całkowicie wyleczalny.
Z kolei dziewczynkom lekarze w ramach profilaktyki proponują szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu HPV.

To kontynuacja programu

Toruń był jednym z pierwszych miast w Polsce refundujących szczepionkę, która jest o wiele bardziej skuteczna niż przypuszczali specjaliści. W marcowym wydaniu amerykańskiego magazynu naukowego „Pediatrics” porównano liczbę zachorowań z czasów przed 
i poszczepionkowych. Gdy zaczęto stosować szczepionki zakażenie brodawczakiem ludzkim HPV spadło o 64 procent wśród nastolatków w wieku 14-19 lat.

Czytaj też: Wybudzona po dwóch latach snu

- Kontynuujemy działania profilaktyczne rozpoczęte w Toruniu w 2008 roku. Do tej pory szczepionkę przyjęło 2649 dziewcząt. W ramach programu zaszczepimy teraz 400 dziewcząt z rocznika 2004 oraz 40 dziewcząt z rocznika 2003, które z różnych powodów nie wzięły udziału w programie dedykowanym im w 2016 roku.
- Mamy nadzieję, że te szczepienia przyczynią się do zmniejszenia zachorowania na raka szyjki macicy - mówi Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Decyduje kolejność

Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu HPV będą wykonywane w Centrum Medycznym „OLK-MED” przy Placu 18 Stycznia 4.
Na szczepienia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15 pod numerem: 509 814 018.
- Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w programach decyduje kolejność zgłoszeń, warunkiem niezbędnym jest pisemna zgoda rodzica - dodaje Izabela Miłoszewska.

NowosciTorun

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Tak, zdarza się, ale raczej substancje konserwujące szczepionki i we wczesnych miesiącach życia dziecka mogą przyczynić się do Autyzmu jak i innych chorób.
J
Janusz
Przecież szczepionki powodują autyzm.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet