Sztuka wybaczania sobie
Kolejny ważny krok to uświadomienie sobie, że wewnętrzny krytyczny głos nie jest naszą nierozłączną częścią. To nawyk, którego można się oduczyć. Gdy wewnętrzny krytyk dojdzie do głosu, możesz więc go wyśmiać, zignorować lub stanowczo powiedzieć, że jego opinia nie jest dla ciebie ważna, bo masz inne zdanie na dany temat. Fajnym pomysłem jest nadanie krytykowi złośliwego imienia, by w większym stopniu osłabić jego wyniosłą postać.
Afirmacje
Afirmacje to krótkie stwierdzenia wypowiadane zawsze w czasie teraźniejszym i w trybie dokonanym, bez zaprzeczeń. Np.:
• „Jestem ważna”
• „Zasługuję na miłość”
• „Zasługuję na dobre życie”
• „Jestem wyjątkową osobą”
• „Zasługuję na szacunek”.
Te pozytywne i wzmacniające poczucie własnej wartości zdania, programują naszą podświadomość, zastępując negatywne myśli pozytywnymi komunikatami. Dla najlepszych efektów afirmacji warto słuchać codziennie rano lub wieczorem, gdy umysł jest wypoczęty. Listę pozytywnych stwierdzeń można stworzyć samodzielnie, albo skorzystać z dostępnych nagrań na youtube.
Zmiana postrzegania krytyki
Przebywając wśród ludzi, nie unikniemy oceniania. Nawet krytykę konstruktywną, a więc zawierającą merytoryczną wartość, nie zawsze łatwo jest nam przyjąć. Zamiast obarczać się winą lub odpowiadać atakiem, lepiej będzie postarać się zrozumieć intencję drugiej osoby. Jeśli uważasz, że cudza opinia ma sens i chcesz się do niej ustosunkować, poinformuj, że przemyślisz sugestię i dziękujesz za wskazówkę.
Należy także pamiętać, że nie da się uniknąć osób, których krytyka nie ma na celu nic dobrego. Istnieją osoby, które komentując zachowanie lub wygląd, obrażając, a nawet ośmieszając drugiego człowieka, czują się lepiej. Takich zachowań nie warto brać do siebie (choć nie jest to proste) ani w żaden sposób komentować, gdyż oznacza to wdanie się w dialog, którego celem jest wyłącznie poprawa samopoczucia krytyka.
Pozytywność emocjonalna
By podtrzymywać dobrą energię i radosne postrzeganie świata, warto skupiać się na tym, co dobrego wydarza się nam każdego dnia. Zwracanie uwagi na dobre wydarzenia, jakie się nam przydarzają każdego dnia, pomagają budować poczucie własnej wartości. Okazuje się bowiem, że nie wszystko w naszym życiu jest złe i negatywne.