Bycie swoim przyjacielem
Słowa, jakie mówimy do siebie w myślach, mogą nas budować i dodawać wiary we własne możliwości lub wręcz przeciwnie – osłabiać i powodować gorsze samopoczucie. Gdy popełnimy błąd, oczekujemy od bliskiej osoby wsparcia, pocieszenia i akceptacji, zamiast słów krytyki. Dlatego w trudnych chwilach stajaj się mówić do siebie w taki sposób, jak do swojej przyjaciółki lub przyjaciela, który zwraca się do Ciebie po pomoc. Traktowanie siebie z szacunkiem jest ważnym elementem budowania wiary w siebie i swoje możliwości.
Docenianie własnych sukcesów
To kolejne ważne ćwiczenie. Weź kartkę i wpisz na niej 10 swoich życiowych sukcesów. Mogą to być drobne osiągnięcia, jak i te większe pochodzące z różnych okresów życia np. urodzenie dziecka, zdanie prawa jazdy, zapisanie się do klubu fitness i regularne uczestnictwo w zajęciach, zaczynanie dnia od zdrowego śniadania. Teraz powoli przeczytaj je na głos i zastanów się w myślach, co powiedziałbyś osobie z takimi osiągnięciami. Poczuj przyjemne uczucie docenienia własnych możliwości!
Listę swoich sukcesów miej w ciągu dnia w zasięgu ręki, aby na przestrzeni kolejnych dni móc dopisać kolejne, a także czytając je zasilić umysł w odżywcze i dobre treści na swój temat.
Nauka przyjmowania komplementów
Umiejętność przyjmowania komplementów na swój temat to ważny element budowania własnej wartości. Pozytywne stwierdzenia wzmacniają wewnętrzna i zewnętrzną pewność siebie. Wobec tego, jeśli najbliższym czasie, ktoś w dobrych zamiarach pochwali Twoje zachowanie, doceni wykonaną pracę lub pochwali Twój wygląd – zamiast kwestionować – przyjmij komplement, grzecznie dziękując i nie mając z tego powodu wyrzutów sumienia.
Kwestionowanie negatywnych stwierdzeń
Oprócz przyjmowania komplementów od innych równie ważne jest samodzielne docenianie siebie. Pomocna może okazać się technika kwestionowania negatywnych stwierdzeń pojawiających się w naszych myślach. Jeśli usłyszysz w głowie krytyczny głos mówiący Ci, że „jesteś beznadziejny” lub „to przypadek, że Ci się udało”, zapytaj się swojego wewnętrznego krytyka:
• Skąd wzięła się ta opinia?
• Kto mi ją włożył do głowy?
• Co nie pozwala docenić mi swoich osiągnięć?
Wiele negatywnych słów zostało zainstalowanych w naszym umyśle przez innych ludzi. Może to być krytyczny ojciec, nadopiekuńcza matka, złośliwi nauczyciele lub toksyczny partner. Zidentyfikowanie, czy nasze myśli są słowami tych osób, a nie naszą własną opinią na nasz temat, a następnie ich ignorowanie – pomoże uciszyć toksyczne myśli.