- Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców - powiedział ks. dr Marek Dziewiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej. Tłumaczył, iż są potrzebne też zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy, ograniczenia ekonomicznej dostępności. Narodowy Kongres Trzeźwości ma się stać impulsem do tych koniecznych dla rozwoju Narodu działań. Kongres zaplanowano na czerwiec ( część modlitewna) i wrzesień (część studyjna). Przygotowaniem do tego wydarzenia będą m.in. obchody jubileuszowego 50. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpocznie się 26 lutego br.
Celem Kongresu jest ograniczenie spożywania alkoholu i promocja trzeźwości oraz abstynencji. Spodziewane efekty Kongresu to: powstanie wspólnot i grup w Kościele, które podejmują inicjatywy modlitewne w intencji trzeźwości Narodu, stworzenie Narodowego Programu Trzeźwości, wzmocnienie współpracy wszystkich grup społecznych na rzecz ograniczenia spożycia alkoholu, a także promocji trzeźwości oraz abstynencji, upowszechnienie wiedzy dotyczącej zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu, promowanie skutecznych rozwiązań problemów uzależnień.
CZYTAJ TAKŻE: RZĄD WALCZY Z PIJAŃSTWEM. NA ETYKIETACH ALKOHOLI POJAWIĄ SIĘ KALORIE
Prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, wykładowca UKSW, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wyjaśnił, że Narodowy Program Trzeźwości jest bardzo dobrym pomysłem. Dowodzą tego Szwedzi, którzy mieli cztery razy taki problem z alkoholem, dzięki wdrożeniu programu, który trwał przez dziesięciolecia udało im się go zniwelować. Powiedział, że konieczna jest zmiana myślenia, mentalności Polaków. Nie możemy pozwolić na to, aby alkohol przynależał do naszej tradycji narodowej – powiedział, tłumacząc, że powinna wejść moda na „niepicie alkoholu” podobnie jak na niepalenie.
CZYTAJ TAKŻE: ALKOHOL POLSKĘ STWORZYŁ, ALE I ZNISZCZYŁ
Zdaniem Wojcieszka pierwszymi odbiorcami Narodowego Programu Trzeźwości powinni być ludzie z elit, ponieważ to właśnie oni promują alkohol. - Bez tego ani rusz. Jestem gotów łańcuchem przymocować się do gmachu, aby do nich dotrzeć- powiedział. - Bez przemiany umysłu i serca u elit będziemy nadal cierpieć – dodał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.
- Nie możemy się biernie przyglądać, gdy przez rodziców - alkoholików cierpią bezbronne dzieci, gdy sklepy z alkoholem powstają jak grzyby po deszczu. Co z tego, że każda złotówka ze sprzedaży alkoholu wpływa do skarbu państwa, kiedy trzeba wydać 4 zł na rozwiązanie problemów - powiedział ks. dr Marek Dziewiecki. Dodał, że wśród rodzin powinno być symboliczne spożywanie alkoholu, młodzieży zalecił zaś abstynencję. Wyjaśnił, że zadaniem kościoła jest pomaganie społeczeństwu w walce z alkoholem oraz promowanie trzeźwości. - Alkoholik to ktoś, kto zakochał się w swoim śmiertelnym wrogu - wyjaśnił. Tłumaczył, że lekarze powinni rozwijać swoją wiedzę na temat szkodliwych działań alkoholu podobnie jak w przypadku tytoniu.
CZYTAJ TAKŻE: PIWO „MOCNIEJSZE” NIŻ WÓDKA, CZYLI PRAWDY I MITY O ALKOHOLU
Posłanka Krystyna Wróblewska dodała, iż alkohol jest bardzo dużym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. - Kobieta, która będąc w ciąży, pije alkohol, sprawia, że rodzi się ono z chorobą alkoholową - skomentowała.