Instytutu Matki i Dziecka opublikował dane dotyczące karmienia piersią i pracy położnych w Polsce. Z badań wynika, że 54% polskich mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka, a jedynie 6% – wyłącznie piersią.
Z kolei z badań przeprowadzonych przez prof. Barbarę Królak - Olejnik oraz dr inż. Danutę Gajewską we współpracy z Fundacją NUTRICIA wynika, że 25% mam nie karmi swoich dzieci wyłącznie piersią. Ankieta wykazała, że wiele Polek kończy karmić piersią swoje dziecko w pierwszym miesiącu życia malucha.
Z raportu Centrum Nauk o Laktacji wynika, że Polki chętnie skorzystałyby z porad położnych i ekspertek laktacyjnych. Od 2012 roku istnieją szczegółowe zapisy dające prawo mamo do skorzystania z porad laktacyjnych. Najlepiej, gdy otrzymuje je jeszcze w szpitalu. Położna może także wskazać, jaką dietę przyjmować powinna mama i kiedy można rozszerzyć produkty podawane dziecku.
- Mama ma prawo do domowych wizyt położnej środowiskowej, która wtedy bada dziecko i sprawdza, czy mama dobrze czuje się po porodzie, ale także ocenia,jak kobieta radzi sobie z karmieniem piersią. Może sprawdzić również sposób przystawienia dziecka do piersi czy pozycję karmienia - informuje Martyna Kuczyńska z biura prasowego Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia".
Aby skorzystać z pomocy położnej, należy zapisać dziecko do przychodni rejonowej. W wielu miastach istnieją także przychodnie laktacyjne.
Przyszłe mamy pytają o karmienie piersią. Eksperci: karmienie piersią to korzyści dla mamy i dziecka
Wideo: Agencja TVN
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?