Opieka położnej środowiskowej przysługuje każdej kobiecie. Wybiera się ją tak samo jak lekarza POZ czy pielęgniarkę środowiskową, wypełniając odpowiednią deklarację w swojej przychodni lub w przychodni, w której pracuje konkretna położna.
W trakcie ciąży
Z jej usług, wiedzy i pomocy można, a nawet powinno się korzystać jeszcze podczas ciąży. Przed dokonaniem wyboru położnej środowiskowej warto spotkać się z nią osobiście. Nawiązanie dobrego kontaktu jest bardzo ważne dla przyszłej mamy zwłaszcza, jeśli oczekuje ona swojego pierwszego dziecka.
Poród i połóg to przeżycie wyjątkowe lecz niełatwe, dlatego ważne jest, by pielęgniarka środowiskowa była osobą wzbudzającą zaufanie, której będziemy mogły zadać krępujące pytania, i która w razie potrzeby będzie dla nas wsparciem nie tylko medycznym, ale i emocjonalnym.
Po porodzie
Wizyty położnej mogą się odbywać według naszych potrzeb: raz w tygodniu w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży, dwa – od 32. tygodnia aż do porodu. Po narodzinach dziecka przychodzi czas na niezwykle ważne wizyty patronażowe. Położna otacza opieką świeżo upieczoną mamę i jej malucha przez dwa miesiące od porodu. W tym czasie możemy liczyć na 4 do 6 wizyt. Pierwsza z nich powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od momentu wypisania ze szpitala.
Podczas pierwszej wizyty położna sprawdza, czy noworodek rozwija się prawidłowo, bada pępek i ciemiączko dziecka oraz jego odruchy neurologiczne. Bada także młodą mamę, sprawdzając, czy macica obkurcza się prawidłowo i czy w ranie po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza nie rozwija się infekcja.
Położna oceni także, czy świeżo upieczona mama prawidłowo karmi i pielęgnuje dziecko i czy potrzebna jest ewentualna pomoc lekarska. W razie wszelkich problemów można liczyć na jej pomoc i poradę, położna odpowie także na nurtujące młodych rodziców pytania.
Udział w spotkaniach z położną nie jest obowiązkowy, ale naprawdę warto skorzystać z takiej możliwości. Wizyty mogą odbywać się w miejscu pracy położnej (przed porodem) lub w domu młodej mamy i trwają zazwyczaj około godziny.
Zobacz także:- Jaka jest rola położnej w życiu kobiety?
- Idealna porodówka – co jest ważne dla przyszłej mamy?
- Co przeżywa młoda mama? Jak ją wspierać?
Poród w domu. Czym różni się od tego w szpitalu?