Idealna porodówka – co jest ważne dla przyszłej mamy?

Anna Olejniczak
mat. pras.
Wybór szpitala, w którym przyjdzie na świat twoje maleństwo, ma bardzo duże znaczenia. Poród to przeżycie wyjątkowe, które wiele kobiet napawa lękiem, dlatego ważne jest, by przyszła mama czuła się na porodówce bezpiecznie i komfortowo. Co powinien gwarantować nam dobry oddział położniczy?

Przede wszystkim profesjonalna, specjalistyczna opieka

Przebiegu porodu nie można przewidzieć i trzeba być przygotowanym na to, że mogą pojawić się w jego trakcie jakieś komplikacje. Niektóre noworodki wymagają intensywnej opieki neonatologicznej, dlatego warto jest zwrócić uwagę na to, czy szpital jest zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt.

Poród może być niebezpieczny nie tylko dla maluszka, ale również dla mamy, dlatego dobrze, by na miejscu była ekipa dobrze wyszkolonych ginekologów-położników.

Psycholog

Ważne, by szpital zapewniał również konsultacje psychologiczne. Zdarza się, że świeżo upieczone mamy potrzebują wsparcia specjalisty. Hormony, które szaleją w ciele kobiet po porodzie sprawiają, że niektóre panie nie potrafią same poradzić sobie z emocjami.

Rozmowa z wykwalifikowanym psychologiem jest także ogromnie ważna w sytuacjach trudnych, kiedy zdrowie lub życie noworodka jest zagrożone albo poród był wyjątkowo ciężki i skomplikowany.

Komfort i bezpieczeństwo

Pierwsze dni po narodzinach maleństwa są dla mamy czasem, w którym powinna przede wszystkim wypoczywać po ogromnym wysiłku, jakim jest dla kobiety poród. Ważne jest, by mogła nabierać sił w poczuciu bezpieczeństwa i komfortowych warunkach.

Personel szpitala musi wzbudzać zaufanie na tyle, by można było w razie potrzeby pozostawić maluszka pod troskliwą i fachową opieką pielęgniarek. Warto wybrać szpital dysponujący pojedynczymi lub podwójnymi pokojami. Przeludniona wieloosobowa sala nie jest miejscem, w którym można poczuć się swobodnie i skutecznie zregenerować siły.

Poradnia laktacyjna

Poradnia laktacyjna to kolejny punkt, którego nie może zabraknąć na mapie szpitala. Karmienie piersią, zwłaszcza dla kobiet, które zostały mamami po raz pierwszy, bywa problematyczne. Jeśli dziecko ma problemy z jedzeniem, ogromnie ważna jest życzliwa i fachowa pomoc.

Wybór

Bardzo ważne jest także, aby przyszła mama miała możliwość wyboru. Dla niektórych pań niezwykle istotne jest to, by mogły same zdecydować np. o pozycji, w której chcą rodzić, lub o tym kto może im towarzyszyć.

Jeżeli przyszła mama chce, by noworodek natychmiast po przyjściu na świat był kangurowany, należy uprzedzić o tym położną. W większości szpitali nadal stosuje się dawne metody polegające na tym, że maleństwo jest najpierw myte i badane, a dopiero potem podawane mamie.

Otwarty personel

Jeśli masz konkretne wymagania dotyczące porodu, wybierz szpital, w którym twoje prośby, potrzeby i sugestie zostaną uwzględnione. Cierpliwość, otwartość i życzliwość pracowników oddziałów położniczego i noworodkowego są ogromnie ważne i mają gigantyczny wpływ na to, jak będziesz wspominać to wyjątkowe wydarzenie.


Zobacz także:


Jaka jest rola położnej w życiu kobiety?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet