Komu przysługuje urlop macierzyński? Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać świadczenia?

nie
123rf
Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy w związku z urodzeniem dziecka. Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie?

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownika przysługujące w okresie zatrudnienia w związku z urodzeniem się dziecka. Każdej uprawnionej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (6 może wykorzystać jeszcze przed porodem).

Młode mamy muszą wykorzystać 14 tygodni. Pozostałe sześć może odebrać ojciec dziecka, ale musi być zatrudniony na etacie, prowadzi działalność gospodarczą albo pracuje na podstawie umowy zlecenia (w dwóch ostatnich przypadkach, gdy opłaca dobrowolną składkę chorobową).

Czytaj też: Źle oznaczony lek antykoncepcyjny wycofany ze sprzedaży

Do wykorzystania jest także urlop rodzicielski. Nie musi być on wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na 4 części , aż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

- Wysokość zasiłku jest wyliczana na podstawie przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia pracownika wypłaconego w ostatnim roku przed przejściem na urlop macierzyński - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS Oddział w Gdańsku. - Dla ubezpieczanych nie będących pracownikami podstawą wymiaru jest przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Przychodem jest kwota od której opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek. Wysokość zasiłku zależy od formy w której z niego korzystamy - dodaje Cieszyński.

Co robią dzieci, kiedy rodzice nie patrzą? [WIDEO]

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą lub współpracujemy przy jej prowadzeniu, albo nasz płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób to wniosek o zasiłek macierzyński składamy do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Jeżeli płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia więcej 20 osób to o zasiłek macierzyński występujemy bezpośrednio do niego.

Jeśli występujemy o zasiłek macierzyński przed porodem, wymagany jest jest zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu, a gdy występuję od dnia porodu odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. W każdym przypadku, gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS wymagane jest także zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku: ZUS Z-3 (dla pracowników), ZUS Z-3b (dla prowadzących pozarolniczą działalność) lub ZUS Z-3a (dla pozostałych ubezpieczonych).

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet