Formalności po urodzeniu dziecka, czyli co trzeba załatwić po porodzie? Oto lista zadań, o których muszą pamiętać świeżo upieczeni rodzice

Katarzyna Dębek
Podpowiadamy, co trzeba załatwić w urzędzie i jakie dokumenty będą potrzebne, aby dziecko otrzymało m.in. akt urodzenia i numer PESEL.
Podpowiadamy, co trzeba załatwić w urzędzie i jakie dokumenty będą potrzebne, aby dziecko otrzymało m.in. akt urodzenia i numer PESEL. Lisa Fotios Pexels.com
Zgłoszenie urodzenia dziecka, wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski to niejedyne formalności po porodzie dziecka. Warto wiedzieć, co trzeba załatwić tuż po narodzinach malucha, a co może chwilę poczekać. Młodzi rodzice powinni zrobić sobie listę rzeczy do wykonania, aby nic im nie umknęło. Przedstawiamy ściągawkę, która może im się przydać.

Spis treści

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Pierwsze dni po porodzie to duże wyzwanie dla obojga rodziców. Podczas gdy świeżo upieczona mama spędza czas z noworodkiem w szpitalu i uczy się, jak się nim opiekować, tata ma ważne zadania do wykonania. Przede wszystkim musi dokonać niezbędnych formalności, których po urodzeniu dziecka wcale nie jest tak mało. Na szczęście wiele z nich można załatwić bez wychodzenia z domu.

Zgłoszenie urodzenia dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego

Wraz z narodzinami dziecka w szpitalu sporządzany jest odpowiedni dokument, który potwierdza przyjście na świat nowego człowieka. Najczęściej wystawia go lekarz lub położna, którzy byli obecni podczas porodu. Szpital w ciągu trzech dni od narodzin zobowiązany jest do przekazania do USC odpowiedniego pisma.

9 powodów, dla których kobiety rodzą mniej dzieci. Ekspertka nie pozostawia złudzeń

9 powodów, dla których kobiety rodzą mniej dzieci. Ekspertka nie pozostawia złudzeń

Bezdzietność z wyboru to zagadnienie, które poruszały m.in. Ewa Chodakowska i Aleksandra Kwaśniewska. Zarówno słynna blogerka, jak i była pierwsza dama świadomie zrezygnowały z posiadania potomstwa. R...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Rejestracja dziecka on-line lub w urzędzie

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego to obowiązek wymagany ustawowo. Rodzice mają na to 21 dni i mogą to zrobić osobiście lub on-line. Może to zrobić matka lub ojciec, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Jeśli ojciec dziecka nie jest w związku formalnym z matką malucha, musi złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Jest ono ważne, kiedy:

  • złożone jest przed kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego lub konsulem Rzeczypospolitej Polskiej albo sądem,
  • matka dziecka potwierdziła je w ciągu 3 miesięcy, licząc od daty złożenia przez ojca oświadczenia.

W przypadku rejestracji dziecka w urzędzie należy przygotować dokument tożsamości (dowód lub paszport). Jeśli dokonuje tego za was pełnomocnik, musi być na niego wystawiony odpowiedni dokument umożliwiający załatwianie tego typu spraw. W przypadku elektronicznej rejestracji potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód, które potwierdzą tożsamość.

Formalności związane z rejestracją dziecka są bezpłatne. Akt urodzenia otrzymacie od razu w przypadku osobistego załatwienia rejestracji dziecka lub w następnym dniu roboczym, jeśli zrobicie to on-line. Kierownik USC zarejestruje urodzenie dziecka, zamelduje je i przekaże sprawę nadania dziecku numeru PESEL. Otrzymacie wówczas akt urodzenia i jeden odpis. Jeśli potrzebujecie więcej egzemplarzy, musicie wnieść opłatę skarbową w wysokości 22 zł.

Jeśli nie zgłosicie urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni – kierownik USC sam wybierze imię dla waszego dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.

Formalności związane z narodzinami dziecka – zgłoś to swojemu pracodawcy

Fakt urodzenia dziecka mama musi zgłosić swojemu pracodawcy. W tym celu powinna się udać w ciągu siedmiu dni od porodu do swojego działu HR, gdzie będzie musiała wypełnić stosowne dokumenty. Do pracy należy także dostarczyć zaświadczenie o odbytym porodzie lub kopię aktu urodzenia dziecka. Wówczas deklaruje swoją chęć przejścia na urlop macierzyński, rodzicielski i ewentualnie wychowawczy. Zakład pracy informuje o tym ZUS, co daje dziecku ubezpieczenie zdrowotne, a matce – zasiłek.

Jeśli planujesz rozpocząć urlop macierzyński tuż po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy zaświadczenie ze szpitala o porodzie oraz akt urodzenia dziecka. A jeżeli zaraz po urlopie macierzyńskim chcesz pójść na urlop rodzicielski, wniosek o jego udzielenie powinnaś złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.

Uwaga! Ważne zmiany w 2023 roku dotyczące urlopu rodzicielskiego

W przypadku kiedy rodzice prowadzą działalność gospodarczą, muszą sami poinformować ZUS o narodzinach dziecka. Jeśli z kolei rodzic jest bezrobotny, musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia w urzędzie pracy. Jest na to 7 dni od porodu.

Złożenie wniosków o świadczenia rodzinne

Po urodzeniu dziecka rodzice mogą ubiegać się o świadczenie rodzinne w postaci pomocy finansowej. Oto one:

  • 500 plus – złóżcie wniosek online,
  • kosiniakowe – złóżcie, kiedy rodzice nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego,
  • becikowe – złóżcie, jeśli dochód w waszej rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto, w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

Zapiszcie dziecko do poradni lekarskiej

Po porodzie należy zapisać dziecko do poradni lekarskiej. Najlepiej zrobić to w placówce, do której sami należycie i która jest najbliżej waszego miejsca zamieszkania. W tym celu trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty, wybrać lekarza prowadzącego i położną środowiskową. Zróbcie to 2-3 tygodnie po porodzie, bo ok. 4-6. tygodnia życia dziecka powinna odbyć się pierwsza wizyta lekarska.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet