Ulgi i świadczenia dla rodziców w 2022 roku. Zobacz, z jakich dofinansowań możesz skorzystać, komu one przysługują i jakie są to kwoty?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci.
Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Pexels Pixabay.com
Każdy rodzic wie, że wychowanie dzieci nie jest łatwe ani tanie. W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko dookoła drożeje, z pomocą przychodzą różnego rodzaju prorodzinne programy rządowe. Dzięki nim można uzyskać dodatkowe środki pieniężne na określone cele. Zobacz, z jakich ulg i dofinansowań możesz skorzystać i ile Ci się należy z tytułu różnych świadczeń.

Młodzi rodzice często nie wiedzą, z jakich świadczeń mogą skorzystać na poszczególnych etapach rozwoju swojego dziecka. Dlatego zebraliśmy w jednym materiale informacje o różnych formach pomocy finansowej, którą oferuje polski rząd.

Becikowe w wysokości 1000 zł

Becikowe to świadczenie obowiązujące już od 2006 roku, które przysługuje rodzicom z okazji narodzin dziecka. W 2013 roku jego jednorazowa wypłata w wysokości 1000 zł została uzależniona od osiąganych dochodów. Przyznawane jest rodzinie, w której miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto.

Pamiętaj!Obliczając wysokość dochodu na osobę, musisz wziąć pod uwagę poprzedni rok. Ponadto w jego wyliczeniu uwzględnia się też nowo narodzone dziecko.

Na złożenie wniosku o becikowe jest 12 miesięcy od dnia narodzin potomka. Najprostszym sposobem jest wypełnienie formularza drogą elektroniczną poprzez serwis Empatia.

Dokument można ponadto złożyć osobiście w urzędzie miasta, gminy lub opieki społecznej.

Wymagane dokumenty to:

 • wypełniony niosek,
 • oświadczenie o osiągniętych dochodach rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy (lub zaświadczenie z urzędu skarbowego),
 • odpis aktu urodzenia dziecka,
 • zaświadczenie od lekarza bądź położnej potwierdzające pozostawanie matki dziecka pod stałą opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

Kosiniakowe w wysokości 1000 zł miesięcznie

„Kosiniakowe” to świadczenie, które przysługuje osobom nie mającym prawa do zasiłku macierzyńskiego. Wynosi ono 1000 zł i jest wypłacane co miesiąc. W tym przypadku nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe.

Ze świadczenia mogą skorzystać matki, które:

 • są zatrudnione na umowę cywilno-prawne, czyli na zlecenie lub o dzieło,
 • bezrobotne (bez konieczności rejestracji w Urzędzie Pracy),
 • są studentkami.

O takie świadczenie z reguły ubiegają się matki, bo to im przysługuje pierwszeństwo w stosunku do ojca dziecka. Dodatkowo starać się o nie może:

 • opiekun faktyczny,
 • rodzina zastępcza (o ile nie jest zawodową rodziną zastępczą),
 • osoba przysposabiająca dziecko przed ukończeniem 7. roku życia.

Pieniądze wypłacane są przez minimum rok od urodzenia dziecka, a długość okresu świadczenia jest uzależniona od liczby maluchów w rodzinie. Wniosek trzeba złożyć w ciągu trzech miesięcy od porodu. Jest to bardzo ważne, bo wówczas uzyska się świadczenie z wyrównaniem. Jeżeli odbędzie się to po upływie ww. okresu, pieniądze będą wypłacane od dnia złożenia dokumentu.

Aby uzyskać tzw. kosiniakowe, trzeba dostarczyć odpowiedni formularz w gminie (najczęściej w MOPS) lub drogą elektroniczną.

Zasiłek rodzinny wypłacany co miesiąc (maksymalnie 135 zł)

Rząd oferuje wsparcie dla rodzin w ciężkiej sytuacji finansowej w postaci zasiłku rodzinnego. Jego przyznanie uzależnione jest od miesięcznych dochodów, gdy w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczają one 674 zł netto, a w przypadku rodziców dziecka niepełnosprawnego – 764 zł netto.

Wysokość świadczenia zależy od wieku dziecka:

 • 0-5 lat - 95 zł,
 • 6-18 lat - 124 zł,
 • 19-23 lata - 135 zł.

W przypadku dzieci do ukończenia 24. roku życia zasiłek rodzinny może być przyznany na osoby uczące się w szkole lub szkole wyższej.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 1000 zł

Obywatele w trudnej sytuacji materialnej, którym przyznano zasiłek rodzinny, mogą ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Wynosi on jednorazowo 1000 zł.

Dodatek wychowawczy wypłacany co miesiąc w wysokości 400 zł

Dodatek wychowawczy przysługuje tym, którym przyznano zasiłek rodzinny, oraz osobom korzystającym z urlopu wychowawczego. Jego wysokość wynosi 400 zł miesięcznie. Świadczenie jest wypłacane przez 2 lata w przypadku opieki nad jednym dzieckiem. Okres ten się wydłuża o rok, jeśli w domu są bliźniaki lub wieloraczki. W przypadku rodziców dziecka niepełnosprawnego świadczenie można otrzymywać nawet przez 6 lat.

Osoby, które mają prawo korzystać z zasiłku rodzinnego, mogą postarać się również o inne dodatki:

 • z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 193 zł/m-c na dziecko, jednak nie więcej niż 386 zł na wszystkie wychowywane dzieci (w przypadku dziecka niepełnosprawnego wysokość dodatku wzrasta do 80 zł na dziecko, jednak nie może wynosić więcej niż 160 zł wszystkie dzieci),
 • z tytułu podjęcia przez dziecko nauki z w szkole poza miejscem zamieszkania – 69 zł/m-c na dziecko (113 zł/m-c na dziecko niepełnosprawne),
 • z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – 90 zł/m-c na dziecko do 5. roku życia, 110 zł/m-c na dziecko w wieku 5-24 lata,
 • z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – jednorazowo 100 zł na dziecko,
 • z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej – 95 zł/m-c na trzecie i każde kolejne dziecko.

Dodatkowe świadczenia opiekuńcze w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami

Rodzice i dzieci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dodatkową pomoc finansową wynikającą ze świadczeń opiekuńczych. Są to:

 • zasiłek pielęgnacyjny, który przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jego wysokość wynosi 215,84 zł na miesiąc.
 • świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane rodzicowi, który ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem musiał zrezygnować z pracy. Wynosi ono 1971 zł miesięcznie.
 • specjalny zasiłek opiekuńczy – to dodatkowa pomoc dla rodzica, który zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Świadczenie wynosi 620 zł miesięcznie. Aby jednak je uzyskać, należy spełnić kryterium dochodowe, którego nie można przekroczyć – wynosi ono 764 zł/m-c/osobę.

Rodzina 500+

W ramach tego programu polskie rodziny otrzymują co miesiąc 500 zł na każde dziecko. Nie obowiązuje tu żadne kryterium dochodowe. Z założenia programu wynika, że pieniądze mają być przeznaczane na częściowe zaspokojenie potrzeb potomków.
Od stycznia 2022 r. obsługą programu zajmuje się ZUS, a nie jak do tej pory – gmina lub miasto. Wszelkie wnioski w tej sprawie należy kierować właśnie do tego organu, a pieniądze są wypłacane tylko i wyłącznie na konto bankowe.

300+, czyli Dobry Start

Dobry start to kolejna propozycja wsparcia finansowego dla rodziców. Jest to jednorazowe świadczenie przyznawane na tak zwaną wyprawkę na każde dziecko, które uczęszcza do szkoły. Mogą ubiegać się o nie opiekunowie, których potomstwo ma nawet 20 lat, pod warunkiem, że uczęszcza do szkoły średniej. Ze świadczenia nie mogą niestety skorzystać rodzice maluchów rozpoczynających edukację w tzw. „zerówce”, bo 300 zł wypłacane jest dopiero od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Wnioski należy składać drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Dokument musi zawierać takie informacje, jak:

 • dane rodziców i dziecka,
 • adres szkoły,
 • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do wskazanej placówki edukacyjnej.

Żłobkowe w wysokości 400 zł

Ta pomoc finansowa skierowana jest do rodziców, którzy nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Polega na dofinansowaniu do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wynosi ono 400 zł i przysługuje na:

 • pierwsze bądź jedyne dziecko w rodzinie,

lub

 • drugie i kolejne przed ukończeniem 12. m.ż. lub po ukończeniu 35. miesięcy.

Aby otrzymać „żłobkowe” nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe placówki w wysokości rzeczywistych kosztów poniesionym przez rodzica. To oznacza, że jeśli żłobek kosztuje 340 zł miesięcznie, to taka będzie właśnie kwota wsparcia.

Dofinansowanie do niani

Możliwość z korzystania dofinansowania do niani mają rodzice maluchów w wieku od 20 tygodni do 3 lat. Pod warunkiem, że podpiszą z nianią odpowiednią umowę i zgłoszą to do ZUS. Opiekunowie nie mogą wtedy jednak przybywać na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub ojcowskim. Pracują na podstawie umowy o pracę, zlecenie, prowadzą działalność gospodarczą albo rolniczą.

Osoba, która ma być nianią, musi spełnić trzy warunki:

 • nie być rodzicem dziecka, którego ma być opiekunką,
 • mieć skończone 18 lat,
 • posiadać ważne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych i nie mieć przeciwwskazań do pracy.

Ulga prorodzinna w wysokości 225 zł na dziecko na rok

Rodzice przy corocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jej wysokość uzależniona jest od liczby potomstwa:

 • pierwsze i drugie dziecko - 92,67 zł/m-c/dziecko,
 • trzecie dziecko - 166,67 zł/m-c,
 • czwarte i kolejne dziecko - 225 zł/m-c/dziecko.

Kryterium dochodowe obowiązuje jedynie w przypadku rodzin z jednym dzieckiem i wynosi 112 tys. zł rocznie w przypadku małżeństw (i podatników wychowujących samotnie małoletnie dziecko) oraz 56 tys. zł rocznie w przypadku osób niepozostających w związku małżeńskim.

od 7 lat
Wideo

Kiermasz bożonarodzeniowy w Raciążku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet