Wchodzi nowy urlop dla pracowników. Może wynieść maksymalnie do 15 tygodni. Sprawdź, komu przysługuje

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
19 marca 2025 roku zmieni się Kodeks pracy. Dzięki czemu zyskać będzie można nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Mowa o uzupełniającym urlopie macierzyńskim.

Spis treści

Opieka nad noworodkiem to wyjątkowy, ale i wymagający czas. Właśnie dlatego polskie prawo przewiduje możliwość skorzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który pozwala rodzicom na dłuższą opiekę nad dzieckiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedłużonej hospitalizacji malucha lub narodzin więcej niż jednego dziecka.

Uzupełniający urlop macierzyński już od marca 2025 roku. Dla kogo?

12 grudnia 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Od 19 marca będzie obowiązywał nowy uzupełniający urlop macierzyński, który dotyczyć będzie rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Dodatkowy urlop macierzyński w formie uzupełniającej będzie trwał od 8 do 15 tygodni. W tym okresie rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. dotyczącej świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa. Wynagrodzenie za czas trwania tego urlopu wyniesie 100 proc. dotychczasowej pensji.

  • Do 15 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 15. tygodnia po porodzie.

  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 8. tygodnia po porodzie.

  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, w przypadku, gdy hospitalizacja trwa co najmniej 2 kolejne dni lub pobyt dziecka w szpitalu przypada między 5. a 28. dniem po porodzie.

O uzupełniający urlop macierzyński mogą ubiegać się również ojcowie

O uprawnienie do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec sprawujący opiekę nad dzieckiem.

Jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko podczas jednego porodu, długość uzupełniającego urlopu macierzyńskiego określa się na podstawie wagi noworodka o najniższej masie urodzeniowej oraz czasu hospitalizacji dziecka wymagającego najdłuższego pobytu w szpitalu. Istotne jest, że urlop ten przyznawany jest jednorazowo na podstawie wniosku, który może być złożony zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Jak złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński?

Wniosek o przyznanie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy złożyć co najmniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca ma obowiązek go uwzględnić. Do wniosku, oprócz wymaganych dokumentów, należy dołączyć zaświadczenie ze szpitala, w którym przebywało dziecko. Dokument ten powinien zawierać informacje dotyczące długości hospitalizacji oraz potwierdzenie urodzenia dziecka, a także określić termin zakończenia urlopu macierzyńskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet