Powstał kolejny bank kobiecego mleka. Tym razem na Pomorzu.

Lechosław Dzierżak
pixabay
W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie powstaje jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. Placówka umożliwiać będzie karmienie naturalnym pokarmem - noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

- Banki mleka to małe laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń, a także bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym tym noworodkom i niemowlętom, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki. Chodzi np. o dzieci urodzone przedwcześnie (z ciąży o czasie trwania poniżej 37 tygodni lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g), donoszone w stanie ciężkim, ze szczególnym uwzględnieniem tych, u których zdiagnozowane ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju - mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

Na stworzenie tego miejsca „Szpitale Pomorskie sp. z o.o.” otrzymają blisko 415 tys zł dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia. „Szpitale Pomorskie” planują w najbliższym czasie zawrzeć kolejne umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego także z innymi szpitalami z woj. pomorskiego.

Banki kobiecego mleka są już w Warszawie, Toruniu, Opolu, Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Zobacz także:


Jaka jest rola położnej w życiu kobiety?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet