Co to jest freelancing, kiedy można go wykonywać i w jakich branżach najlepiej się sprawdza?
Freelancing zwykle kojarzy się z rezygnacją z etatu na rzecz wykonywania zleceń dla klientów, ale polska praktyka pokazuje coś innego. W Useme połowa freelancerów łączy etat i pracę na zlecenie – czasem zlecenia freelancerskie uzupełniają pracę zawodową, czasem są z zupełnie innej branży, w której freelancer chce rozwijać się poza obowiązkami na etacie.
Powiedziałabym więc, że freelancing to sposób na życie zawodowe: realizowanie zleceń w branżach, z którymi łączymy naszą przyszłość, monetyzowanie hobby lub zdobywanie szlifów w pracy, którą już wykonujemy.
A gdzie się sprawdza? Najpopularniejsze dziedziny to programowanie, projektowanie graficzne i copywriting. Zaraz za nim znajduje się fotografia, tłumaczenia i pozycjonowanie, jednak freelancerem można być w każdej dziedzinie – na przykład makijażu artystycznego, rękodzieła, cukiernictwa, napraw, renowacji mebli.
Zazwyczaj decyzja o powrocie do pracy po narodzinach dziecka to wybór między dwiema opcjami: zapewnieniem dziecku żłobka/opiekunki lub urlopem wychowawczym. Jest jednak również inne rozwiązanie: przejście na freelancing. Jakie korzyści niesie dla młodych rodziców taki model pracy?
Dla młodych rodziców urlop wychowawczy niesie obawę o utratę łączności z rynkiem – miejsce pracy może na mnie czekać, ale czy będę na bieżąco z trendami, z nowymi technologiami? Freelancing to zatem możliwość robienia tego, co najbardziej lubisz w swoim zawodzie, kiedy pozwala ci na to czas… i najmłodszy członek rodziny.
Dla innych młodych mam to także szansa na spróbowanie czegoś zupełnie nowego – na przykład na potraktowanie swojego hobby poważniej. Robię świece z wosku albo wyplatam makramy? Mój klient może nie szukać rękodzielniczki, ale zapłacić za moje umiejętności robienia zdjęć produktowych, prowadzenia konta w mediach społecznościowych, zarządzania grupą na facebooku, promowania marki, tworzenia opisów produktów.
Jakie zajęcia będą odpowiednie dla osób, które chciałyby pogodzić obowiązki rodzicielskie z pracą zarobkową?
Przede wszystkim takie, które umożliwiają bardzo, bardzo elastyczne godziny pracy. Pamiętajmy, że na urlopie wychowawczym priorytetem jest opieka nad dzieckiem – często czasochłonna i wyczerpująca. Angażowanie się w duży projekt IT, który wymaga przynajmniej kilku nieprzerwanych godzin spokoju i skupienia, nie będzie najlepszym pomysłem.
Z moich obserwacji wynika, że młode mamy dobrze odnajdują się w takich branżach jak social media management, copywriting lifestylowy i produktowy, wirtualna asystentura, influencer marketing, grafika i projektowanie.
Jak rozpocząć swoją przygodę z freelancingiem i co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze w danej branży doświadczenia?
Rozdzielmy tutaj dwie rzeczy: doświadczenie zawodowe i doświadczenie w pracy na zlecenie. To pierwsze mamy na pewno, pozostaje więc nam ocenić, w czym czujemy się dobrze, w czym chcemy próbować swoich sił. Może to dobry moment, żeby wyjść o krok dalej niż to, czym zajmujemy się na co dzień? Freelancing daje nam wolność zostawienia tych mniej lubianych zadań na rzecz ciekawszych i bardziej angażujących.
Jak poradzić sobie z brakiem doświadczenia w pracy freelancera? Warto zacząć od przygotowania naszej sieciowej wizytówki: portfolio lub prostej strony domowej, na której zaprezentujemy nasze prace. Drugi krok to aktywne szukanie nowych klientów: tu z pomocą przychodzą i portale dla freelancerów, i nasza własna networkingowa sieć znajomych. Głównym źródłem zleceń dla freelancerów są polecenia od znajomych i byłych klientów!
Czy w trakcie urlopów wynikających z wychowywania dziecka (macierzyński, rodzicielski, wychowawczy) można pracować jako freelancer? Jak wyglądają kwestie prawne?
Freelancerzy, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, współpracę z klientem rozliczają zwykle w oparciu o umowę o dzieło. I tu dobra wiadomość: zarówno na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym możemy wykonywać zlecenia dla klientów.
W kontekście urlopu wychowawczego pamiętajmy, że w myśl obowiązujących przepisów podjęta praca nie może utrudniać lub uniemożliwiać opieki nad dzieckiem!
Wykonywanie zleceń, gdy mamy pod opieką małego człowieka, nie jest łatwym zadaniem. Jak zachować work-life balance, pracując jako rodzic-freelancer?
Przede wszystkim nie zapominać, że jeśli decydujemy się na freelancing, bo jesteśmy głodni wyzwań, chcemy poznawać nowe branże i rozwijać się, to właśnie tym jest – naszym trochę poważniejszym hobby. Nie namawiam do lekceważenia deadline’ów lub ignorowania maili od klientów, ale o zachowanie zdrowych granic i priorytetów: jeśli nie mam w swoim życiu miejsca na pracę na zlecenie i nie zmuszają mnie do niej względy materialne, mogę w każdej chwili zrezygnować z szukania nowych okazji do współpracy.
Często mówi się, że freelancing to lekcja dyscypliny i zarządzania czasem i w pewnym sensie to prawda: freelancing uczy uwzględniać w życiu czas na odpoczynek i bycie offline.
Marka Apple w promocji
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek
- 70-letnia Bursztynowicz robi TO z mężem, gdy nikt nie patrzy.Krępują się przed ludźmi