„Piąty trymestr”, czyli trudny powrót do pracy młodej mamy

red
pixabay
Nazwa „piąty trymestr” powstała w Stanach Zjednoczonych i określa moment, w którym, po po trzech trymetrach ciążowych i czwartym poporodowym, młoda mama decyduje się na powrót do pracy.

O ponownym wejściu na rynek zawodowy po urodzeniu dziecka mówi się ostatnio coraz więcej. Dla kobiet jest to trudny moment, dlatego działające w Polsce firmy coraz częściej starają się pomóc młodym mamom.

Polki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym uważają zgodnie, że największym udogodnieniem jest elastyczny czas pracy. Umożliwienie odebrania dziecka ze żłobka czy przedszkola, lub możliwość pracy zdalnej w wypadku choroby maluszka, jest nie do przecenienia.

Pracodawcy rozumiejący te specyficzne potrzeby i ceniący umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie wartościowych pracownic, chętnie zaproponują takie rozwiązanie, by nie narazić się na ich stratę. Niektóre z firm organizują również dodatkowe szkolenia wdrażające, które umożliwiają bezstresowe zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi podczas nieobecności.

Benefity dla młodych mam

Kolejnym udogodnieniem oferowanym przez niektórych pracodawców jest możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czy też rozszerzenie istniejącego już pakietu o dostęp do pediatry.
Niektóre firmy oferują dodatki w postaci rodzinnych kart rabatowych do sklepów spożywczych, papierniczych lub odzieżowych, co znacząco odciąży budżet napięty powiększonej rodziny.

– W naszej firmie tego rodzaju wsparcie prowadzimy cyklicznie lub uruchamiamy w sytuacjach losowych, np. choroby matki lub dziecka w ramach programu „Transcom Cares” - mówi Marek Szul z Transcom.

Inną formą finansowego wsparcia mogą być paczki świąteczne dla dzieci pracowników, bony na zakupy wyprawki szkolnej, czy organizacja kiermaszów czy zbiórek pieniędzy. Ważną kwestią jest też poczucia wsparcia, którą może zapewnić pracodawca np. poprzez organizację rodzinnych pikników.

W Polsce nie tak różowo
Choć w teorii działania wspomagające powrót młodej mamy do pracy wydają się proste, wciąż wielu pracodawców w Polsce nie wykazuje chęci pomocy, choćby w podstawowym zakresie, niegenerującym dodatkowych kosztów – jak np. zmiana grafika dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

65% Polek przyznało, że spotkało się z przeszkodami na swojej drodze zawodowej związanymi z pogodzeniem pracy z wychowywaniem dzieci. Najczęściej jest to brak możliwości wzięcia urlopu w wyjątkowych okolicznościach, jakim jest np. choroba dziecka. Pracownice skarżą się również na to, że po powrocie do firm nie mają możliwości pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Według raportów aż 62% firm nie przewiduje żadnych benefitów dla osób wychowujących dzieci.

Zobacz także:

Zmiany w zasiłkach i urlopach macierzyńskich - dyżur z ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet