Spis treści
Wycieczki szkolne są dla dzieci i młodzieży nie tylko okazją do nauki w terenie, ale też integracji z rówieśnikami, zawiązywania przyjaźni i dobrej zabawy. Aby jednak mogły dojść do skutku, konieczna jest obecność opiekunów. Często pedagogom towarzyszą rodzice. Teraz jednak muszą spełnić odpowiedni wymóg.
Rodzice dzieci na wycieczkach szkolnych. Nowe przepisy
15 lutego tego roku weszła w życie tzw. ustawa Kamilka, czyli ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Dyrektorzy placówek mieli obowiązek, by wdrożyć ją do 15 sierpnia tego roku. Ma ona na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą, a także pomoc, gdyby doszło do skrzywdzenia dziecka.
Zgodnie z ustawą pracownicy szkoły i wszystkie osoby, które będą dopuszczone do pracy z dziećmi i opieki nam nimi, mają obowiązek przedłożyć informację z Krajowego Rejestru Karnego. Oznacza to, że zaświadczenie o niekaralności będzie musiał pokazać zarówno wolontariusz, jak i rodzic, który chciałby sprawować opiekę podczas wycieczki szkolnej.
Jak uzyskać zaświadczenie? Istnieją dwa sposoby – stacjonarnie albo online. W pierwszym wypadku konieczna będzie wizyta w sądzie i opłata w wysokości 30 złotych. W drugim przypadku wniosek składamy przez internet i wpłacamy 20 złotych.
O zaświadczeniu o niekaralności poprosiła mnie jedna z mam z trójki klasowej mojego syna. Powiedziała, że to bardzo ważna sprawa – zwłaszcza gdybym chciała się wybrać na wycieczkę z dziećmi. Bez tego dokumentu nie będzie to możliwe. Okazało się, że na uzyskanie takiego zaświadczenia nie jest skomplikowane. Zrobiłam to logując się na stronę e-KRK, wypełniłam wszystkie wymagane pola i uiściłam opłatę. Zajęło mi to niecałe 10 minut i już po niecałych dwóch tygodniach na mailu otrzymałam dokument – powiedziała Katarzyna z Warszawy, mama dwóch chłopców.
Ilu opiekunów na wycieczce szkolnej? To nie takie oczywiste!
Niekiedy rodziców nurtuje pytanie, ilu opiekunów powinno być obecnych podczas wycieczek szkolnych. Co ciekawe, prawo oświatowe tego nie reguluje.
Z kolei w rozporządzeniu MEN z 2016 roku możemy przeczytać, że pod opieką jednego wychowawcy może pozostać do 20 osób, a w przypadku grupy z dziećmi do 10. roku życia, pod opieką jednego wychowawcy może pozostać maksymalnie 15 osób.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek
- 70-letnia Bursztynowicz robi TO z mężem, gdy nikt nie patrzy.Krępują się przed ludźmi