POLIO
W Polsce ostatni przypadek porażenia dziecięcego odnotowano w 1984 roku. Obecnie szczepienie przeciw tej chorobie jest obowiązkowe. Do niedawna uważano, że polio zostało całkowicie wyeliminowane, jednak w 2015 zanotowano 2 przypadki na Ukrainie.
Przebieg choroby bywa bezobjawowy, ale zdarzają się przypadki śmiertelne. U części zarażonych pojawia się postać porażenna, która w różnych wersjach doprowadza do paraliżu mięśni, ośrodka oddechowego, rdzenia kręgowego oraz opuszki mózgu.
ODRA
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób - jeden chory może zarazić od 15 do 20 osób. W latach 1999-2008, dzięki szczepieniom, udało się zredukować liczbę przypadków śmiertelnych o 77%. Choroba ta może doprowadzić do licznych powikłań m.in. zapalenia płuc, mózgu, ucha środkowego, rogówki i mięśnia sercowego, problemów żołądkowo-jelitowych i poronień u kobiet w ciąży. W ostatnich latach dochodzi do coraz częstszych przypadków zakażeń - według danych WHO w 2017 roku w Europie na odrę zachorowało ponad 20 tys. osób.
GRUŹLICA
Gruźlica kojarzy się z czasami słusznie minionymi. Tymczasem zapadalność na gruźlicę w Polsce jest jedną z największych w Unii Europejskiej. Choroba ta atakuje głównie dzieci między 10 a 14 rokiem życia i osoby osłabione (np. starsze, palące, niedożywione). Skuteczność szczepionki u dzieci wynosi 80%. U osób dorosłych najczęściej rozwija się gruźlica płucna. Jej objawy obejmują m.in. gorączkę, wilgotny kaszel, osłabienie organizmu i krwioplucie.