Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia (medyczne lub humanistyczne, niekoniecznie psychologię) oraz szkołę psychoterapii i uzyskała certyfikat. Droga do jego uzyskania obejmuje przede wszystkim staż kliniczny i przejście własnej psychoterapii.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Psychoterapeuta może prowadzić psychoterapię, którą najczęściej definiuje się jako metodę lecenia opartą na oddziaływaniu na pacjenta środkami psychologicznymi. Dzięki psychoterapii możliwe jest m.in. leczenie zaburzeń psychicznych, np. depresji, ale także wprowadzenie w życie pozytywnych zmian w funkcjonowaniu.
Psychoterapia to cykl spotkań, odbywających się regularnie (zwykle raz w tygodniu) przez okres od kilku miesięcy do kilku lat (w zależności od nurtu psychoterapii oraz problemów, z którymi zgłasza się pacjent).
Kim jest psychiatra?
Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne oraz specjalizację z psychiatrii. To lekarz, dlatego ma możliwość stawiania diagnozy, przepisywania leków, wydawania skierowań oraz zwolnień lekarskich.
Jeśli psychiatra uzna za konieczne wdrożenie farmakoterapii, leczenie może trwać przynajmniej kilka miesięcy.
Czy potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w ramach NFZ, pamiętaj, że do psychologa oraz do psychoterapeuty potrzebujesz skierowania. Bez niego możesz natomiast umówić się do psychiatry.
By udać się na wizytę prywatnie, nie potrzebujesz skierowania. Cena pojedynczej konsultacji wynosi zwykle od 100 do 200 zł (zależy od miasta i specjalisty).