Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - czym się różnią od siebie i kiedy do kogo iść? Jak wybrać dobrego specjalistę i gdzie go znaleźć? Zobacz, co powinieneś wiedzieć!
Kim jest psycholog?
Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia i uzyskała tytuł magistra. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji oraz przebytych później szkoleniach i kursach, psycholog może zajmować się np. wsparciem osób w kryzysie, diagnozą psychologiczną czy pomocą dzieciom w trudnościach szkolnych.
Co może, a czego nie może psycholog?
Psycholog może wystawiać orzeczenia czy opinie do sądu. Nie może natomiast wystawiać zwolnień od pracy, skierowań do specjalistów ani recept.
Psycholog nie może prowadzić psychoterapii, jeśli nie szkolił się w tym kierunku. Może natomiast doradzić i wesprzeć w pojawiających się trudnościach życiowych.
Gdzie pracuje psycholog?
Psycholodzy pracują m.in. w ośrodkach interwencji kryzysowej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach i hospicjach. Prowadzą także prywatne praktyki. Wybierając się do psychologa, warto wybrać się do takiego, który zajmuje się problemami pokrewnymi do naszych.
Pomoc psychologiczna opiera się zwykle na jednej lub kilku konsultacjach dotyczących problemu, z którym zgłasza się pacjent.