Cukier rafinowany
Za najbardziej rakotwórczy produkt uznaje się - póki co - HFCS, czyli syrop glukozowo-fruktozowy. Otrzymuje się go z kukurydzy przetworzonej na skrobię kukurydzianą.
Rafinowane cukry (i żywność z nich wytworzona) są źródłem dużych skoków insuliny w naszym organizmie, stymulujących wzrost komórek nowotworowych. Świat nauki nie ma wątpliwości: zmutowane komórki uwielbiają cukier.
Chipsy
Środki konserwujące w chipsach ziemniaczanych z dużym prawdopodobieństwem zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Wysoka zawartość soli dodatkowo stymuluje rozwój nowotworów różnego typu, m.in. raka żołądka.
Ten sam proces, który sprawia, że chipsy ziemniaczane są chrupiące, przyczynia się do produkcji rakotwórczego Akrylamidu, który jest także składnikiem papierosów.
Produkty w puszkach
Do produkcji puszek używa się substancji zwanej Bisfenol A (BPA), która, jak wykazano, zmienia genetycznie komórki mózgowe szczurów. Wiele artykułów z tworzyw sztucznych, w tym papier termiczny, przewody wodne i kompozyty dentystyczne, zawiera również BPA.
Siłą rzeczy - substancja wyściełająca wnętrze puszek, będąc w długotrwałym kontakcie z jedzeniem, może do niego z łatwością przeniknąć. Jeśli już spożywamy produkty konserwowe pamiętajmy, że nie należy wyjmować ich z opakowania metalową łyżką, skrobiąc dno puszki.
Sól
Wysoka zawartość soli sprzyja rozwojowi nowotworu żołądka, a także nosogardzieli. W dodatku sól podrażnia błonę śluzową. Dlatego też lepiej ograniczyć spożycie marynowanych i wędzonych produktów - same w sobie nie są groźne, jednak sól użyta do ich produkcji, jeśli spożywamy jej zbyt dużo, już owszem.